پنجاهمین جلسه کمیسیون فنی برگزار شد

به گزارش اینپیا، در محل خانه تشکل‌های اتاق بازرگانی تهران روز چهارشنبه از ساعت ۱۵ الی ۱۸ پنجاهمین  جلسه کمیسیون فنی انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران برگزار شد که در ابتدای جلسه، اخبار پیش از دستور مرور شد و حاضران هرکدام خبرهای روز حوزه فنی پلیمری را بازگو کردند.

سپس درباره جلسه کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران گزارشی از سوی آقای مهندس زکایی، رئیس کمیسیون، با حاضران داده شد. وی در همین خصوص بیان کرد: کمیته سلامت درباره بحث پلاستیک و کمپین «نه به پلاستیک» جلسه‌ای برگزار کرد که در این جلسه برخی اعضای شورای شهر و افرادی که به نوعی مربوط به بحث محیط زیست بودند، حضور داشتند. من هم به عنوان یکی از فعالان تولیدکننده صنعت پلاستیک در این جلسه سخنرانی کوتاهی انجام دادم. مهندس زکایی در ادامه افزود: من تمام تلاش خود را به کار گرفتم تا مشخص شود صنعت پلاستیک به خودی‌خود باعث آسیب رسانی به محیط زیست نشده بلکه حتی می‌تواند ضامن سلامت محیط زیست باشد. همچنین گزارش‌هایی ارائه کردم که در پایان می‌توان گفت موضع ضدپلاستیکی آنها را تغییر دادم و متوجه شدند آنچه به محیط زیست آسیب می‌زند بیشتر، بحث‌های فرهنگی است. وی همچنین تاکید کرد: در اروپا فعالان صنعت پلاستیک با دغدغه‌های محیط زیستی اقدام به تهیه اسناد و استراتژی‌هایی محیط زیستی برای دولت‌ها می‌کنند که این نشان می‌دهد محیط زیست و صنعت پلاستیک با هم تضاد و تناقض ندارد.

مهندس زکایی در همین راستا درخواست کرد که اگر در میان اعضا کمیسیون فنی انجمن ملی افرادی حضور دارند که دغدغه‌های فعالیت در حوزه محیط زیست و پلاستیک دارند، اعلام نمایند تا بتوانیم برنامه‌هایی را در این خصوص به اجرا گذاریم که دید منفی نسبت به صنعت پلاستیک از بین برود و عوامل اصلی تخریب محیط زیست شناسایی شود.

مهندس علیرضا صحاف نیز در همین زمینه تاکید کرد: این حوزه‌ای است ه انجمن ملی قادر است اقدامات مهمی صورت دهد که هم صنعت پلاستیک و هم محیط زیست از آن منتفع شوند.

پس از آن، گزارشی اجمالی در خصوص استانداردهای جدید در حال تدوین ارائه شد که حضار در جلسه معتقد بودند بسیاری از استانداردهای موجود، قابلیت اجرا ندارند و نیازمند اصلاح هستند.

در ادامه جلسه، توضیحاتی در مورد سمینار یک روزه با مضمون نوآوری، توسعه دانش و مدل‌های همکاری میان صنعت و مراکز علمی در جلسه توسط مهندس دامغانی، دبیر کمیسیون فنی و مهندس زکایی به حاضران داده شد که بعد از آن درباره این جلسه صحبت‌هایی مطرح شد و در پایان دکترعلیرضا شریف، عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس به عنوان مسئول پیگیری برگزاری این سمینار انتخاب شد. محورهای این سمینار به این شرح است: ضرورت نوآوری در دنیا و روند سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه، چگونگی ایجاد زیرساخت نوآوری در سازمان، روش‌های همکاری با مراکز توسعه دانش و فناوری، چگونگی خروج از بحران در شرایط کنونی با کمک نوآوری و…

سپس بحث مجددی درباره دستورالعمل کنترل کیفی انجام شد. مصوب شد در این خصوص طی جلساتی مشترک ، دستور العمل تهیه شده توسط انجمن ژئوسنتتیک و استاندارد در حال تدوین توسط کمیته متناظر ژئوسنتتیک مورد بررسی و مکمل یکدیگر قرار گیرند.

در پایان جلسه به دنبال هدف گذاری انجمن ملی صنایع پلاستیک در خصوص برآورد حجم و بازار صنعت پلاستیک و سپس تهیه سند استراتژیک این صنعت، نیز شرکت توسعه بازار سام گزارشی در خصوص بررسی، برآورد حجم و تحلیل استراتژیک بازار صنعت پلاستیک به حضار ارائه کرد و اعضاء محترم کمیسیون نظرات تکمیلی خود را جهت انجام هرچه بهتر این پروژه ابراز نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *