جزئیات برنامه تامین برق تابستان ۱۴۰۳ اعلام شد:

پیش‌‌‌بینی افزایش برق تحویلی به صنایع انرژی‌‌‌بر

با نزدیک شدن به فصل گرم سال و آغاز برنامه‌‌‌های مدیریت مصرف، بررسی‌‌‌ها نشان می‌‌‌دهد که وزارت نیرو تلاش دارد با آمادگی حداکثری به استقبال این فصل برود و در سالی که به نام «جهش تولید با مشارکت مردم» مزین شده است، بیشترین میزان برق ممکن برای بخش‌‌‌های مولد را تامین کند.

در سال گذشته وزارت نیرو با اجرای ۱۴۰اقدام راهبردی در حوزه تامین و مدیریت مصرف برق فصل گرم سال توانست مجموع مصرف برق صنایع انرژی‌‌‌بر را به بیش از ۷۱۰۰مگاوات بر ساعت برساند که این رقم نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایش ۲۰.۶درصدی و نسبت به سال ۱۴۰۱ نیز افزایش ۴.۷درصدی داشت.

براساس این آمار در فصل گرم سال گذشته میزان انرژی تحویلی به صنایع فولاد، سیمان، فلزات و سایر مشترکان انرژی‌‌‌بر به ترتیب ۲۲.۳، ۱۲.۹، ۲۳.۶ و ۱۸درصد نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایش داشت که این میزان افزایش نسبت به سال ۱۴۰۱ نیز به ترتیب به میزان ۲.۲، ۵.۶، ۸ و ۷.۸درصد افزایش نشان می‌‌‌داد.

در کل سال ۱۴۰۲ نیز نسبت به سال ۱۴۰۰ میزان برق تحویلی به صنایع انرژی‌بر ۱۳.۲درصد افزایش یافت و از رقم ۶۸۸۵مگاوات ساعت در سال ۱۴۰۰ به ۷۷۹۶مگاوات ساعت در سال ۱۴۰۲ رسید که در بین مشترکان صنعتی انرژی‌‌‌بر صنایع فلزی رشد ۱۹درصدی، صنایع سیمانی رشد ۷.۳درصدی و صنایع فولادی نیز رشد ۱۱درصدی را تجربه کردند.

در حقیقت در سه‌سال گذشته و به رغم گرمای بی‌‌‌سابقه، میزان انرژی تحویلی به صنایع روند صعودی خود را حفظ کرد و از رقم ۱۱۰میلیارد کیلووات ساعت در سال ۱۴۰۱ و ۱۱۶میلیارد کیلووات ساعت در سال ۱۴۰۱ به ۱۲۰میلیارد کیلووات ساعت در سال ۱۴۰۲ رسید. این یعنی با وجود تاکید فراوان دولت سیزدهم بر عدم اعمال خاموشی در بخش خانگی در دوسال گذشته، نه‌تنها این موضوع در میزان برق تحویلی به بخش‌‌‌های مولد و صنعتی کشور اثر منفی نداشت، بلکه به واسطه اجرای برنامه‌‌‌های مدیریت مصرف و اعطای پاداش‌‌‌های جذاب صرفه‌‌‌جویی در بخش خانگی، در فصل گرم سال ۱۴۰۲ برای نخستین بار در کشور میزان برق تحویلی به بخش صنایع از بخش خانگی پیشی گرفت.

جالب اینکه در برخی مقاطع زمانی میزان برق تحویلی به صنایع در فصل گرم از میزان برق تحویلی به صنایع در فصل سرد که عملا محدودیتی برای تحویل برق این بخش وجود ندارد، پیشی گرفت و در دیگر مقاطع نیز فاصله معناداری میان این دو بازه زمانی وجود نداشت.

به‌عنوان نمونه در شهریورماه ۱۴۰۲ متوسط برق تحویلی به کل صنایع انرژی‌‌‌بر به رقم ۷۴۸۶مگاوات ساعت رسید و این در حالی بود که در بهمن‌‌‌ماه همین سال که امکان تحویل برق حداکثری وجود داشت، صنایع ۷۳۳۸مگاوات ساعت برق مصرف کردند.در خردادماه سال گذشته نیز ۸۰۴۷مگاوات ساعت برق به صنایع انرژی بر تحویل داده شد و این در حالی بود که در اسفندماه همین سال میزان برق مصرفی صنایع به ۷۷۰۱مگاوات رسید.