پیشنهادات انجمن ملی به اتاق بازرگانی تهران برای تعامل با وزیر جدید صمت با نگاه ویژه به صنایع تکمیلی

دویست و نوزدهمین جلسه هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران با موضوعاتی همچون ضرورت اصلاح شیوه قیمت گذاری مواد اولیه پلیمری، مقابله با مهندسی عرضه مواد توسط پتروشیمی ها و تصویب چند موضوع داخلی انجمن برگزار شد. به گزارش اینپیا، در ابتدای این جلسه به مصوبات شصت و چهارمین جلسه کمیته تخصصی تنظیم بازار […]

دویست و نوزدهمین جلسه هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران با موضوعاتی همچون ضرورت اصلاح شیوه قیمت گذاری مواد اولیه پلیمری، مقابله با مهندسی عرضه مواد توسط پتروشیمی ها و تصویب چند موضوع داخلی انجمن برگزار شد.

به گزارش اینپیا، در ابتدای این جلسه به مصوبات شصت و چهارمین جلسه کمیته تخصصی تنظیم بازار پتروشیمی اشاره شد که موضوعاتی مانند رعایت کف عرضه ها و جبران عدم عرضه ها در دو هفته تعطیلات کرونایی، قراردادهای پریمیوم، اعتبار بندی پتروشیمی ها در بورس کالا، عملکرد تعاونی ها و … را شامل می شد.

پیشنهادات انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در راستای پیشنویس تهیه شده توسط کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با عنوان《چالش ها، انتظارات، راهکارها و پیشنهادات اجرایی کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران در تعامل با وزیر جدید صمت》 نیز در این جلسه ارائه شد.

از جمله پیشنهادات ارائه شده در خصوص صنایع تکمیلی پتروشیمی، ایجاد بازارهای مصرف جدید در کنار توسعه بازار داخلی و تسهیل صادرات به کمک ایجاد قراردادهای تجاری دوجانبه و چندجانبه با کشورهای منطقه و بازارهای هدف به منظور کاهش تعرفه تجاری بین دو کشور، تلاش برای ایجاد شرایطی به منظور پیش‌بینی پذیر شدن بازار و مدیریت نوسانات قیمتی و فاکتورهای اقتصادی، عدم صدور بخش نامه های متعدد در حوزه های مختلف بازرگانی و بالاخص حوزه صادرات، تأمین مالی و سرمایه گذاری بر تولید کالاهایی که با تقاضای فزاینده در صنایع تکمیلی روبه رو است همچون پلی پروپیلن ها، پلی اتیلن ترفتالات ها، PVC و پلیمرهای تخصصی با محوریت تأمین مالی پروژه های نیمه تمام فعلی، چابکی فرآیندهای واردات مواد اولیه یا تخصیص ارز مورد نیاز برای واردات به بخش خصوصی و تسهیل ترخیص گمرکی مواد اولیه و سایر ملزومات مشابه تولید در کالاهایی که تولید داخلی نیاز بازار را تأمین نمی کند، حمایت های اعتباری از صنایع تکمیلی با الزام به معاملات اعتباری مواد اولیه در بورس کالا و تسریع در اجرای عدم معافیت مالیاتی صادرات مواد خام و نیمه خام پتروشیمی های مطابق جزء (ث) تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ در جهت تسهیل در خرید مواد اولیه در داخل کشور و حمایت از تولیدات داخلی و افزایش ارزش افزوده به جای خام فروشی که در این راستا این موضوع اثر قابل توجهی بر صادرات محصول نهایی با توجه به ظرفیت موجود در صنعت پلی مر کشور خواهد داشت.

همچنین تعیین مصادیق کالای خام که محصولات مختلف پتروشیمیایی را در تمامی زنجیره ارزش در برگیرد و اصلاح در شیوه قیمت گذاری مواد اولیه صنایع تکمیلی پتروشیمی با رویکرد کاهش صادرات و افزایش بهره وری داخلی از دیگر پیشنهادات انجمن بود.

در ادامه این جلسه به این نکته نیز اشاره شد که گاهی شرکتی که تنها تولیدکننده محصول خاصی است، مانع واردات آن محصول می‌شود و این انحصارگرایی به بهانه حمایت از تولید در این سال ها شدت یافته که به ضرر مصرف کننده نهایی است و باید برای برطرف کردن این مشکل نیز چاره اندیشی شود.

همچنین کاهش عرضه ال ام پی در ماه‌های پس از سهمیه بندی به یک چهارم از دیگر مسائل مطرح شده بود.

پیگیری مطالبات انجمن در خصوص فرمول تعیین قیمت‌های پایه مواد اولیه دیگر موضوع مطرح شده بود که مقرر شد کمیسیون بازرگانی انجمن ملی صنایع پلیمر ایران جلسه ای با موضوع تغییر فرمول قیمت گذاری پایه مواد اولیه و با پیشنهادات مشخص تشکیل دهد.

همچنين مقرر شد جلسه ای با حضور نمایندگانی از انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پی وی سی برای رفع مشکلات این انجمن در خصوص تفکیک گریدهای صورت گرفته، تشکیل شود.

در ادامه این جلسه حق عضویت ها و ورودی ها نیز مطرح شد، با توجه به افزایش حق ورودی از ۴ میلیون به ۵ میلیون تومان و حق عضویت از ۳ میلیون به ۵ میلیون تومان طبق مصوبه مجمع، مقرر شد مابه التفاوت پرداختی ها از اعضای جدید انجمن که پیش از این مصوبه پرداخت کرده اند، دریافت شود.

تبدیل انجمن به فدراسیون به عنوان زیر مجموعه اتاق بازرگانی دیگر موضوع مطرح شده در این جلسه بود که با توجه به شرایط فدراسیون شدن یعنی از دست دادن اعضای بنگاهی به عنوان سرمایه مهم انجمن، با مخالفت اعضای هیات مدیره مواجه شد.

پیشنهاداتی نیز در خصوص اصلاحات اساسنامه انجمن مطرح و کارگروهی متشکل از چند تن از اعضای هیات مدیره به منظور اصلاح این اساسنامه‌ تشکیل شد.