چالش‌های بازیافت پلاستیک و راهکار قاره سبز

به گزارش اینپیا به نقل از ویکی شیمی، قاره اروپا بدلیل اهمیت فراوان به محیط‌زیست و طبیعت بکر و دست‌نخورده خود، همواره در صنایع نوظهور حفاظت از محیط‌زیست پیشرو بوده است؛ بطوریکه طبق بررسی‌های انجام شده کشور آلمان با بازیافت حدود 68 درصدی زباله‌های پلاستیکی خود، رتبه نخست در صنعت بازیافت را در بین کشورهای جهان دارد. […]

به گزارش اینپیا به نقل از ویکی شیمی، قاره اروپا بدلیل اهمیت فراوان به محیط‌زیست و طبیعت بکر و دست‌نخورده خود، همواره در صنایع نوظهور حفاظت از محیط‌زیست پیشرو بوده است؛ بطوریکه طبق بررسی‌های انجام شده کشور آلمان با بازیافت حدود 68 درصدی زباله‌های پلاستیکی خود، رتبه نخست در صنعت بازیافت را در بین کشورهای جهان دارد. این درحالیست که این بررسی میزان بازیافت زباله‌های پلاستیکی در ایالات متحده آمریکا را در حدود 35 درصد اعلام کرده است. در این مقاله به جدیدترین فعالیت‌های کشورهای قاره سبز در حوزه صنعت بازیافت اشاره خواهد شد.

 

آلمان: افزودنی‌های پیشنهادی جدید برای تقویت قابلیت بازیافت PP و PE

 

یک چالش بزرگ برای بازیافت‌کننده‌های پلاستیک تخریب محصولات در بازه زمانی مصرف آنهاست. این چالش می‌تواند به لطف تحقیقات جدید دانشمندان آلمانی برطرف شود.

پلاستیک‌ها در حین استفاده معمولاً تحت اکسیداسیون حرارتی و اکسیداسیون نوری قرار می‌گیرند؛ این امر اغلب باعث ایجاد آسیب جدی و درنتیجه جلوگیری از بازیافت آنها و استفاده مجدد در محصولات با کیفیت بالا می‌شود. افزودن پایدارکننده‌های جدید باعث بهبود خواص مربوط به بازیافت در پلی‌اولفین‌ها، به ویژه موارد ساخته شده از پلی‌پروپیلن(PP) و پلی‌اتیلن(PE) می‌شود. گفته می‌شود این پایدارکننده‌ها قادرند اثرات آسیب‌های بوجود آمده در گذشته را تا حدی کاهش دهند که مواد بازیافتی بتوانند مجدداً به محصولات در سطح بالا و با قالب‌های پیچیده فرایند شوند.

موسسه Fraunhofer تحقیق مشترکی را با متخصصان L. Brüggemann انجام داده است تا در نتیجه آن بتواند مواد افزودنی با کارایی بالا را برای کاربردهای مهندسی تولید کند. این موسسه معتقد است سیستم‌های پایدارکننده جدید این امکان را دارند که زمینه تولید محصولات بازیافتی با خواص فرایندی و پایداری حرارتی طولانی مدت و مشابه با مواد خام استفاده‌نشده را فراهم کنند.

دکتر Rudolf Pfaendner، رئیس دپارتمان پلاستیک در موسسه Fraunhofer می‌گوید: “Brüggemann با سال‌ها تجربه جامع در زمینه مواد افزودنی پلیمری و نفوذ در بازار جهانی، شریک مناسبی است که می‌تواند ایده‌های ما در حوزه بازیافت پلاستیک‌ها را به ‌سرعت به بازار عرضه کند.”

دکتر Klaus Bergmann ، رئیس بخش مواد افزودنی پلیمری در Brüggemann می‌گوید: “این شرکت مبتنی بر توسعه مداوم است. در نهایت، هدف این است که با کمک مواد افزودنی نوآورانه کیفیت محصولات بازیافت شده‌ را بطور قابل توجهی بهبود بخشیم و در نتیجه سهم مهمی در بازیافت زباله‌های پلاستیکی داشته باشیم.

انگلستان: بازیافت سریع پلاستیک‌های زیستی، یک ماموریت غیرممکن نیست

دانشگاه‌های بیرمنگام و Bath یک روش بازیافت سریعتر و کارآمدتر را به ویژه برای پلاستیک‌های زیستی ایجاد کرده‌اند.

گروهی از محققان گزارش دادند که روش ابداعی آنها در فرایند بازیافت شیمیایی نه تنها سرعت عمل را افزایش میدهد، بلکه میتواند به یک محصول جدید که یک حلال قابل تجزیه بیولوژیک است، تبدیل شود. این حلال میتواند در طیف گسترده‌ای از صنایع مانند محصولات آرایشی و دارویی مورد استفاده قرار گیرد.

نویسنده اصلی مقاله، لوئیس رومان-رامیرز، از دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه بیرمنگام بیان میکند: این فرایند برای تجزیه پلاستیک‌های مصرفی و تولید “حلال سبز” به نام لاکتات متیل، به کاتالیزور روی و متانول نیازمند است. چندین ماه طول میکشد تا پلاستیک‌های زیستی تخریب شود. همکاران وی روش بازیافت جدید را روی سه محصول مختلف آزمایش کردند. یک فنجان یکبار مصرف، مقداری ضایعات چاپگر سه‌بعدی و یک اسباب‌بازی کودک. آنها دریافتند که فنجان به راحتی در دماهای پایین به لاکتات متیل تبدیل میشود، درحالیکه پلاستیک ضخیم‌تر در اسباب‌بازی کودکان تنها با استفاده از دمای بالاتر قابل تبدیل است.

رومان-رامیرز می گوید: “ما هیجان‌زده شدیم که میتوان مقدار زیادی از حلال سبز را بدون توجه به ویژگی‌های نمونه همچون رنگ‌، مواد افزودنی، اندازه و حتی وزن مولکولی بدست آورد. وی می‌افزاید: “تکنیک ما قبل از”بازسازی” مواد بازیافتی به یک محصول جدید، اینست که پلاستیک‌ها را به بلوک‌های شیمیایی آنها تجزیه میکنیم، بنابراین میتوانیم کیفیت خوب محصول جدید را برای استفاده در سایر محصولات و فرآیندها تضمین کنیم.”

این تحقیق نوآورانه در مجله Industrial & Engineering Chemistry Research منتشر شده است.