چرا پتروشیمی با واردات مخالف است؟/ رشد چشمگیر سود پتروشیمی تندگویان از رقابت‌های پت

صنایع تکمیلی در ماه های گذشته بارها این موضوع را مطرح کرده اند که در خصوص پلی اتیلن ترفتالات کمبود در کشور وجود دارد و همین موضوع باعث ایجاد رقابت های شدید در بازار شده است و در نتیجه التهاب موجود در بازار باید با واردات این مواد، رفع شود. اما صنعت پتروشیمی همچنان با […]

صنایع تکمیلی در ماه های گذشته بارها این موضوع را مطرح کرده اند که در خصوص پلی اتیلن ترفتالات کمبود در کشور وجود دارد و همین موضوع باعث ایجاد رقابت های شدید در بازار شده است و در نتیجه التهاب موجود در بازار باید با واردات این مواد، رفع شود. اما صنعت پتروشیمی همچنان با واردات مواد مخالف است.

 

به گزارش اینپیا، برای درک بهتر دلیل این مخالفت ها کافیست که نگاهی به آمارهای فروش و سود پتروشیمی تندگویان که تولیدکننده اصلی پت و به نوعی انحصاری این محصول در کشور است.

سود خالص پتروشیمی تندگویان در طول سال 99 بیش از 2 هزار میلیارد تومان بوده است اما این سود تنها برای سه ماهه نخست سال 1400 به بیش از هزار میلیارد تومان می رسد. به عبارت دیگر پتروشیمی تندگویان در ربع سال، نیمی از سود ناخالص سال گذشته را کسب کرده است که می تواند به معنای سود دو برابری باشد.

آمارهای بورس کالا برای سه ماهه ابتدای سال 1400 نشان از آن دارد که در این مدت برای پلی اتیلن ترفتالات نساجی به طور میانگین 18 درصد و برای پلی اتیلن ترفتالات بطری به طور میانگین 34 درصد رقابت صورت گرفته است.

این رقابت ها موجب شده اند که قیمت پایانی پت نساجی 39.105 ریال بیشتر از قیمت پایه باشد و این تفاوت برای پت بطری به 73.766 ریال می رسد.

چنین اختلاف قیمتی که از محل رقابت ها ایجاد شده، سودی بیش از 234 میلیارد تومان برای پت نساجی و بیش از 420 میلیارد تومان برای پت بطری ایجاد کرده که در مجموع می توان دریافت که این رقابت ها سودی بیش از 654 میلیارد تومان برای پتروشیمی ایجاد کرده است.

به عبارت دیگر سود حاصل از محل رقابت ها تا پایان مرداد ماه، برای پتروشمی تندگویان چیزی برابر با نیمی از سود ناخالص کل سال 99 این مجتمع است.

در این بین باید به این موضوع دقت کرد که این سود بدون هیچ هزینه ای صورت می گیرد. علاوه بر این میزان سود مذکور در ماه‌های ابتدایی سال ۱۴۰۰ کسب شده است و می‌توان این انتظار را داشت که در طول سال با ادامه رقابت ها این سود نیز افزایش یابد.

در نتیجه قابل درک است که صنعت پتروشیمی با افزایش عرضه ها چه به صورت رشد تولید و چه به صورت‌ واردات موافق نباشد؛ چرا که سود مازاد این صنعت در انحصار موجود در بازار و عاملی به نام کمبود عرضه خلاصه می شود.