گریدبندی خریداران PVC بر اساس فاکتور فروش

سی و سومین جلسه کمیته تخصصی پتروشیمی با حضور نمایندگان بورس کالا، سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، وزارت صمت، انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی، اتاق تعاون، انجمن لوله و اتصالات PVC و انجمن ملی صنایع پلیمر به عنوان نماینده اتاق بازرگانی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه در خصوص رعایت کف عرضه توسط پتروشیمی ها صحبت شد که طی آن اعلام شد که عرضه کریستال ملامین، اورتوزایلین و اسید استیک به میزان حد اقل نبوده است. این در حالی است که اورتوزایلین و اسید استیک هر یک به ترتیب 41 و 61 درصد معامله شدند و اخلالی در بازار آن ها ایجاد نشد.

اما در این میان کریستال ملامین به دلیل مساله کمبود خوراک پتروشیمی ها با افزایش تقاضا رو به رو شد و این در حالی بود که کف عرضه نیز برای این گرید رعایت نشده بود. از این رو بازار دچار التهاب شد و طی این جلسه اعلام شد که تولید کریستال ملامین پتروشیمی خراسان از هفته قبل آغاز شده است و به زودی به بازار تزریق می شود.

 انجمن ملی صنایع پلیمر ظرف 20 روز گریدهای مورد نیاز خریداران PVC را بر اساس فاکتور فروش مشخص می کند

اما اصلی ترین محور این جلسه بررسی بازار PVC بود و چانه زنی های بسیاری در این خصوص انجام شد و در نهایت با موافقت حضار، مقرر شد که انجمن ملی صنایع پلیمر گریدهای مورد نیاز شرکت های مصرف کننده PVC را بر اساس فاکتور فروش معرفی کند.

در ابتدا مرضیه طهماسبی، رئیس دفتر صنایع پایین دستی پتروشیمی، خطاب به انجمن PVC گفت: مشکلات این حوزه با نوشتن رنج نامه حل نمی شود و باید راهکارهایی اجرایی در این خصوص ارائه شود و خریداران باید تضمین کنند که اگر کف عرضه PVC افزایش یابد، اتفاقی که سال گذشته افتاد و انبار واحدهای پتروشیمی از PVC پر شد، تکرار نشود.

همچنین در این جلسه مطرح شد که نمی توان به سادگی گریدهای مورد نیاز تولیدکنندگان سیم و کابل به صورت دقیق تفکیک کرد، چرا که این شرکت ها عمده مواد اولیه خود را از کامپاندرها خریداری می کنند.

در نتیجه مقرر شد که انجمن ملی صنایع پلیمر شرکت های خریدار PVC را شناسایی کرده و بر اساس فاکتور فروش آن ها گریدهای مورد نیاز آن ها را معرفی کند.

سعید ترکمان، رئیس هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر نیز در این جلسه اعلام کرد که به کمک تولید کنندگان و تشکل های تخصصی، پایش شرکت ها و گرید بندی واحدهای مربوط بررسی خواهد شد و پیش بینی می شود که طی 20 روز این فرایند به پایان برسد.

اما در هیمن حال مهندس متوسلیان، رئیس هیات مدیره انجمن لوله و اتصالات PVC گفت: یکی از راه های موجود برای کنترل التهاباب بازار عرضه اختصاصی برای تشکل های حاضر است.

 

برخی از شرکت های مصرف کننده PVC، محصول نهایی را 100 درصد گران کرده اند و از رقابت ابایی ندارند

نماینده سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز در این خصوص گفت:برخی از شرکت های انجمن PVC تا 100 درصد محصول نهایی را گران کرده اند و این مساله با رئیس این انجمن نیز مطرح شده است و تخلف برخی از تولید کنندگان آشکار است. از این رو چنین شرکت ها هیچ ابایی از رقابت برای خرید PVC ندارند و در میان آن ها تمایلی برای شفافیت وجود ندارد.

 

تعاونی های PVC همیشه در صف اول رقابت هستند/شرکت های کاغذی معرفی نشده اند

علاوه بر این رضا محتشمی پور نماینده بورس کالا نیز بر این باور بود که انجمن PVC با وجود دریافت اطلاعات خریداران، تا کنون شرکت هایی که تولیدی ندارند و برای سوداگری خرید می کنند را معرفی نکرده است.

وی ادامه داد: افرادی که نسبت به رقابت اعتراض می کنند، همیشه در صف اول رقابت هستند و آمارها نشان می دهد که تعاونی های PVC همیشه در این رقابت ها پررنگ ترین حضور را دارند. این در حالی است که می توانند کم تر رقابت کنند.

علاوه بر این سهمیه های PVC بسیار زیاد است و از آنجایی که معامله و نگهداری از این گرید بسیار ساده است هر کسی تمایل به خرید دارد.

به گفته محتشمی پور، با وجود این که وزارت صمت اعلام کرده است که توانایی گرید بندی شرکت ها را ندارد، می تواند از انجمن استفاده کند و شرکت هایی که کاغذی هستند را معرفی کند.

وی همچنین در مورد معاملات پریمیوم نیز گفت: در زمانی که التهاب در بازار وجود دارد، عرضه کننده ها راضی به معاملات پرمیوم نمی شوند و شرکت تجارت صنعت پتروشیمی خلیج فارس نیز در این راستا دستورالعملی را صادر کرده است که بر اساس آن شرکت ها نمی توانند در خصوص عرضه های خود تصمیم گیری کنند. با این حال بستر عرضه پریمیوم در بورس آماده است و اگر تولیدکننده ها و مصرف کننده ها قبول کنند این مساله محقق خواهد شد.

 

گریدهای کریستال ملامین، تری اتانول آمید و هگزان به صورت سلف سه ماهه عرضه می شوند

همچنین در ادامه این جلسه مقرر شد که گریدهای کریستال ملامین، تری اتانول آمید و هگزان به دلیل رقابت بالا به صورت سلف سه ماهه عرضه شوند.

علاوه بر این مطرح شد که واردات گریدهایی که رقابت بالایی برای آن ها در بازار وجود دارد، ادامه داشته باشد تا بازار ملتهب نشود.

 

پیشنهاد انجمن ملی صنایع پلیمر برای خرده فروشی پلی استایرن توسط پتروشیمی ها

در ادامه مساله عرضه پلی استایرن مطرح شد که بهین یابی نیست و به صورت آزاد در بورس کالا معامله می شود.

بر این اساس، انجمن ملی صنایع پلیمر، پیشنهاد داد که فروش این محصول به صورت گواهی سپرده معامله شود و تولیدکنندگان بالادستی بتوانند خرده فروشی را در تهران انجام دهند. در نهایت هم ساز و کار دقیق این فروش به صورت سپرده کالایی مشخص می شود.

تعداد زیادی از حاضرین در این جلسه با پیشنهاد انجمن ملی صنایع پلیمر موافق بودند اما هنوز اجرای آن تصویب نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *