یادداشت سعید ترکمان به مناسبت آغاز فعالیت دوره چهارم هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران

بسم الله الرحمن الرحیم قبل از هر چیز مایلم مراتب تشکر و قدردانی هیات مدیره دوره چهارم را از همه دوستان و سروران ارجمند که در انتخابات این دوره شرکت نمودند ابراز نمایم. حضور با صلابت و ارزشمند یکایک اعضاء محترم در انتخابات انجمن نشان دهنده اهمیت و جایگاه آن در پیشبرد اهداف بلند صنعت […]

بسم الله الرحمن الرحیم
قبل از هر چیز مایلم مراتب تشکر و قدردانی هیات مدیره دوره چهارم را از همه دوستان و سروران ارجمند که در انتخابات این دوره شرکت نمودند ابراز نمایم. حضور با صلابت و ارزشمند یکایک اعضاء محترم در انتخابات انجمن نشان دهنده اهمیت و جایگاه آن در پیشبرد اهداف بلند صنعت و پشتوانه ای است برای هیئت مدیره تا بتواند با جدیت و پشتکار در جهت تحقق برنامه های انجمن کوشش نماید.
موجب افتخار است در این فرصت از خدمات ارزشمند و مدیریت مدبرانه دوستان ارجمندم در هیئت مدیره دوره های قبل به ویژه جناب آقایان مهندس متوسلیان و  مهندس صحاف امین تشکر و قدردانی نمایم و ضمن آرزوی موفقیت برای آن بزرگواران منتظر راهنمایی ها و ارشادات ارزشمندشان باشم.
سابقه اقدامات تشکلی در صنعت با توجه به مسیر تحولات محیط اقتصادی و فضای اجتماعی کشور نشان دهنده هوشمندی همکاران ما در صنعت پلاستیک و پلیمر بوده است. در مقاطع مختلف به فراخور شرایط موجود در کشور ساختارتشکلی صنعت توانسته است از حقوق و منافع صنعتگران دفاع نموده و قدرت تعاملی خوبی را با ارکان تاثیر گذار چه در بخش بالادست و چه در بخش پایین دست و هم با دولت فراهم آورد.
اکنون انجمن ملی صنایع پلیمر رویکردی است جدیدتر و متناسب با نیاز روز صنعت و اقتضائات محیط کلان اقتصادی کشور و ابزاری است قدرتمند برای تجمیع خواسته های فعالان صنعت و پیشبرد آن در تعامل با ارکان حاکمیت و بخش خصوصی.
در سه دوره گذشته هیئت مدیره محترم توانسته اند علاوه بر ایجاد حسن اعتماد بین اعضاء و حرکت به سمت یکپارچگی در تصمیم گیریها و اعمال اراده و خواسته های اعضاء در تصمیم گیریهای عمده منافع جمع را به منافع فردی و گروهی ارجحیت داده و جایگاه انجمن را اعتلا بخشند. تشکیل کمیسیونهای تخصصی چهارگانه و برگزاری جلسات منظم کمیسیونها ابزار تخصصی لازم برای اعمال اراده انجمن را فراهم نموده و فعالیت های آموزشی و پژوهشی صورت گرفته دستمایه ای برای شناخت بهتر مسائل و ارائه راه حل های سنجیده شده است.
گزارش عملکرد هیئت مدیره دروه سوم بیانگر سر فصلهای فعالیت انجمن است که باید با قدرت و قوت در دوره چهارم پیگیری شود. ساختار کمیسیونی انجمن به دلیل نقش و اهمیت بررسیهای تخصصی و حرفه ای روی موضوعات در دوره چهارم باید تقویت شود و تصمیم گیری های انجمن بر مبنای بررسیهای تخصصی کمیسیونها استوار شود.
یکی از اولويت هاى انجمن ملی در دوره جديد تحقق انتظار بنيانگذاران انجمن مبنى بر تبدیل انجمن ملی به انجمن انجمن های صنعت پلیمر است . این موضوع از این جهت مطرح است که نسبت تشکل های عضو با انجمن ملی مبهم است. انجمن ملی نه توان کارشناسی اظهار نظر در همه ابعاد تخصصی صنایع مرتبط با تشکل های خود را دارد و نه از نظر ارتباطی و توان دبیر خانه ای قادر به هماهنگی با سایر تشکل های عضو خود است . در این مورد باید در آینده بیشتر تلاش كنيم.
فقر آمار و اطلاعات در همه صنایع از جمله صنعت پلاستیک و پلیمر محسوس است . باید با متخصصین این رشته در مرکز آمار وارد مذاکره شد و برای این بخش کار جدی و ماندگاری به انجام رساند ازآنجا كه آمار مقدمه و زيرساخت برنامه ريزى در همه سطوح است بطور جد اين موضوع را در دستور كار اين دوره قرار خواهيم داد.
در سالهای اخیر موضوع هم پیوندیهای اقتصادی ایران با سایر کشورها از طریق پیگیری مذاکرات مربوط به موافقتنامه های دو جانبه و چند جانبه اقتصادی و تجاری بطور جدی مطرح است. تنظیم و تصویب موافقتنامه های تجارت ترجیحی و تجارت آزاد با کشورهای همسایه و منطقه تاثیر عمده ای در تسهیل صادرات محصولات پلاستیک و پلیمر کشور به بازارهای هدف و نیز ورود این محصولات به کشور خواهد داشت که لازم است با توجه به اهمیت و میزان تاثیر آن بر موفقیت یا عدم موفقیت واحدها به طور جدی بر این موضوع تمرکز نموده و تعامل سازنده ای را با نهادهای ذیربط در دولت برقرار نمائیم.
ایفای نقش موثر در کمیسیونهای مشترک اقتصادی با سایر کشورها رصد رویدادهای مرتبط با صنعت در سطح جهان، پایش و تحلیل دائم مولفه های اقتصادی و سیاسی خارجی تاثیرگذار بر صنعت و نیز پایش و اثرگذاری بر مولفه های اقتصادی محیط داخل کشور از مهم ترین الویت های هیئت مدیره در دوره چهارم خواهد بود.
تعامل سازنده با ارکان بالادست و پایین دست صنعت به لحاظ حداکثر سازی منافع اعضاء در طول زنجیره ارزش صنعت پلاستیک از مهمترین دستورکارهای ما در این دوره خواهد بود. مطالعه علمی و واکاوی ارزش در طول زنجیره به اصلاح و بهبود آن به ماندگاری و پایایی همه ارکان زنجیره ارزش صنعت کمک می کند.
بررسی ساختار تعرفه واردات و بهره گیری از نظام “تعرفه موثر” در اصلاح تعرفه واردات مواد اولیه و محصولات صنعت و برگزاری دوره های آموزشی و سمینارهای تخصصی در این مورد نیز به شناخت منافع و پیگیری صحیح آن در تعامل با وزارت صنعت کمک می کند.
مدیریت و اعمال نظر انجمن در رویدادهای مرتبط با صنعت به ویژه رویدادهای نمایشگاهی و نیز ایجاد منافع مشترک برای اعضاء از طریق مطالعه و بررسی ایجاد شرکت مدیریت صادرات EMC با حمایت اتاق بازرگانی و وزارت صنعت می تواند ضمن حداکثرسازی منافع اعضاء از هرگونه نشست رای و تخریب منافع ناشی از رقابت های غیرسازنده بکاهد.
جایگاه کمیسیون فنی به جهت اهمیت اظهار نظر تخصصی در موضوعات مرتبط با این کمیسیون و به طور ویژه مطالعه فنی روی چشم انداز و آینده صنعت پلاستیک بسیار والا و تاثیر گذار است. چالش عمده پیش روی صنعت و آینده آن در کشور از طریق مطالعات و بررسیهای این کمیسیون به سرانجام مناسب می رسد. مبنای هیئت مدیره چهارم تقویت کمیسیون فنی و ارتقاء نقش آن در تصمیم گیریها است. انتظار داریم این کمیسیون بتواند برای چالشهای عمده پیش روی صنعت به ویژه در بحث های زیست محیطی و مخاطرات پیش رو همواره راه حلهای مناسب با رویکرد کوتاه و بلندمدت ارائه نماید.
متناسب با تحولات فنی، اقتصادی و تجاری تاثیرگذار بر صنعت کمیسیون آموزش باید با برگزاری دوره های آموزشی متناسب و همایش های مرتبط با دعوت از صاحبنظران و کسب حمایت اتاق بازرگانی بیش از پیش تلاش نماید. هر واحد صنعتی ضمن اشراف بر دانش تخصصی مورد نیاز اداره بنگاه خود باید بتواند عوامل محیطی را تجزیه و تحلیل و درک کند. این امر مستلزم افزایش دانش و آگاهی های اعضاء از موضوعات تاثیرگذار است که کمیسیون آموزش با شناخت و دسته بندی و الویت بندی موضوعات باید دوره های متناسب با نیاز اعضاء را طراحی و ارائه نماید.

از دبیرخانه محترم به ویژه سرکار خانم مهندس علیرضایی که در سالهای اخیر زحمات زیادی را متحمل شده اند و با حسن تدبیر موجب اجرای مناسب برنامه های انجمن به ویژه انتخابات اخیر شده اند کمال تشکر و قدردانی را دارم.
توجه بيشتر به نقش دبيرخانه در هماهنگى بين هيات مديره و كميسيون هاى تخصصى و پيگيرى اجراى تصميمات و پاسخگويى به مكاتبات از اولويت هاى اين دوره خواهد بود.
از روابط عمومی نیز می خواهم برنامه ای مدون برای ایفای نقش ارزشمند خود با رویکردی جدید تهیه و به هیئت مدیره ارائه نماید تا در دوره جدید بتوانیم از این ابزار ارزشمند در جهت پیشبرد منافع انجمن بیشتر بهره مند شویم.
در پایان جا دارد از حسن اعتماد هیئت مدیره محترم به اینجانب تشکر و قدردانی كنم و اعلام نمایم که برای ایفای نقش و مسئولیتی که به بنده سپرده اید به حمایت و هدایت شما و تک تک اعضاء انجمن نیازمندم و از آن با کمال مسرت استقبال می تمايم

متن کامل در: http://inpia.ir/shownews/11921