یادداشت: سید محمد علی طباطبایی؛ تحلیلگر بازار مواد اولیه پلیمری

موج شتاب و استرس میان خریداران بورس

در کنار اهرم‌های اثرگذار بر روند معاملات بورس کالا؛ این روزها چشم‌انداز منفی اهالی بازار از آینده پیش رو هم جریان رقابتی را به تالار بورس روانه کرده و تقاضا را به اوج خود رسانده است. به گزارش اینپیا، نگاهی به روند معاملات محصولات پلیمری در هفته گذشته نشان از آن دارد که در شرایطی […]

در کنار اهرم‌های اثرگذار بر روند معاملات بورس کالا؛ این روزها چشم‌انداز منفی اهالی بازار از آینده پیش رو هم جریان رقابتی را به تالار بورس روانه کرده و تقاضا را به اوج خود رسانده است.
به گزارش اینپیا، نگاهی به روند معاملات محصولات پلیمری در هفته گذشته نشان از آن دارد که در شرایطی که سطح عرضه‌ها، به نسبت تغییر خاصی نداشت، معاملات در هفته سوم مهرماه با رشد بیش از سه هزار تنی و جابه‌جایی رکورد بالاترین میزان درصد معاملات به نسبت عرضه همراه شد.
این رشد جدای از اهرم‌های اصلی اثرگذار بر بورس کالا، فشاری را به همراه دارد که نشانی از بی اعتمادی خریداران به آینده است چرا که اهالی بازار که این روزها شاهد افزایش محسوس نرخ دلار هستند، ترجیح می‌دهند که با هجوم بیشتر به بورس کالا و حتی پذیرش سطح بالای رقابت‌ها، انبارهای خود را از مواد اولیه تا حد امکان پر کنند.
 این میان دسترسی ضعیف و کم شدن منابع اطلاعاتی هم در افزایش صف خرید بی تاثیر نبوده است. از سوی دیگر بازی عرضه هم گاه و بی‌گاه از سوی تولیدکنندگان بالادستی اجرایی می‌شود تا سطح بالاتری از رقابت را هم رقم بزند.
 به هر حال مشخص نیست که وضع فعلی تا چه زمانی ادامه پیدا کند. بیش از هر زمانی بازار محصولات پلیمری نیاز به نظارت و پیگیری مطالبات تولید کنندگان صنایع پایین‌دستی دارد و به نظر می‌رسد باید در انتظار تورم انفجاری در آینده‌ای کوتاه بود.