۱۶ گام برای موفقیت در بازاریابی شبکه ای

این حرفه برای افراد زیادی مطلوب است زیرا می‌توانند رئیس خودشان باشند، ساعت کارشان را خودشان تنظیم کنند، و برای رسیدن به موفقیت کار کنند.

 

این یک تعهد بزرگ است،‌ ولی بازاریابی شبکه ای می‌تواند یک دوران کاری بسیار پرسود را برای‌تان به همراه داشته باشد.

در ادامه ۱۶ گام برای موفقیت در بازاریابی شبکه ای آمده است:

الف. یک شرکت خوب پیدا کنید

۱. در میان شرکت‌ها جستجو کنید.

انتخاب یک شرکت خوب کلید موفقیت شما است. یک جستجوی سریع و آسان در اینترنت می‌تواند بسیاری از پرسش‌های‌تان را پاسخ دهد. کمی تحقیق کنید تا مشخص شود چه شرکتی برای شما بهتر خواهد بود. برخی پرسش‌هایی که باید در زمان بررسی شرکت‌ها از خودتان بپرسید عبارتند از:

– این شرکت چند ساله است؟ یک شرکت خوش ساختار با سابقه‌ی خوب است یا تازه کار خود را شروع کرده است؟

– فروش این شرکت چطور است؟ رو به صعود از یا نزول؟

– این شرکت از چه نظر به شهرت رسیده‌است؟ اظهار نظر کاربران و بلاگ‌ها می‌توانند درباره‌ی خوش‌نام بودن یا مشکوک بودن شرکت‌ها به شما کمک کنند.

۲. مدیر عامل و دیگر رهبران شرکت را بررسی کنید.

همان مواردی را در نظر داشته باشید که در زمان بررسی شرکت‌ها به یاد داشتید. آیا تیم مدیریت و رهبری و شرکت خوش‌نام و قانونمند هستند؟ اگر رهبران شرکت به کلاهبرداری متهم باشند یا درگیر مسائل قانونی باشند، بهتر است از این شرکت دوری کنید.

۳. محصولات یا خدماتی را که شرکت می‌فروشد بررسی کنید

از آن‌جایی‌که شما مسئول تحویل و فروش این محصول هستید، از خوش‌نام بودن آن اطمینان حاصل کنید. برخی شرکت‌های چندسطحی، محصولات خطرناکی دارند، و اگر با آن‌ها همکاری کنید ممکن است با اقدامات قانونی مواجه شوید.

 

زمانی‌که می‌خواهید یک محصول را بررسی کنید باید موارد ذیل را در نظر داشته باشید:

– آیا این محصول مطمئن و بی خطر است؟

– آیا ادعاهای مطرح شده‌ی این محصول پشتوانه‌ی قانونی دارند؟

– آیا من از این محصول استفاده خواهم کرد؟

– آیا قیمت این محصول منصفانه است؟

۴. از استخدام‌کننده‌تان سوال بپرسید.

وقتی شرکتی را یافتید که به آن علاقه دارید، باید با استخدام‌کننده یا یک نماینده‌ی دیگر صحبت کنید. در طول فرآیند استخدام به همه‌چیز با شک بنگرید. به یاد داشته باشید که اگر شما این قرارداد را امضا کنید حامی شما پول بیشتری دریافت می‌کند، پس ممکن است به اندازه‌ی کافی با شما صادق نباشد. با وعده‌هایی که درباره‌ی حجم پولی که می‌توانید بسازی به شما می‌دهند گول نخورید. با دقت به کاری که می‌کنید فکر کنید.

– پرسش‌های مشخص و مستقیمی بپرسید. اگر پاسخ آن‌ها گنگ بود، درخواست توضیح بیشتر کنید.

– دقیقا بپرسید شرکت چه انتظاری از شما دارد و چه مقدار باید فروش داشته‌باشید؟ چه تعداد افراد را باید به‌کار بگیرید؟ آیا لازم است در برنامه‌های آموزشی شرکت کنید؟

 ۵. قراردادتان را به دقت بخوانید.

هر چیزی را فورا امضا نکنید. زمان بگذارید و آن را بخوانید و تمام این قرارداد را درک کنید. حتی ممکن است بخواهید با یک وکیل یا حسابدار مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید قرارداد منصفانه‌ای می‌بندید و این شرکت یک شرکت قانونی است.

 ۶. به دنبال خط قرمزها بگردید.

براساس قانون برخی از شرکت هایی که تحت عنوان شرکت‌های چندسطحی فعالیت می‌کنند در اصل شرکت‌های هرمی هستند و از الگوهای غیرقانونی هرمی تبعیت می‌کنند.

 

الگوهای هرمی از افراد کلاهبرداری می‌کنند و در نهایت به زیان افراد تمام می‌شود. برخی از مسائلی که باید در این مورد در نظر داشته باشید عبارتند از:

– اگر یک شرکت با فروش محصولات به توزیع کنندگان بیشتر از فروش به عموم مردم درآمد کسب می‌کند.

– اگر یک شرکت با استخدام افراد بیشتر پول بیشتری می‌سازد تا فروش محصولاتش.

– اگر هرچیزی از نظر شما درست نبود یا به آن مشکوک بودید، قرارداد را امضا نکنید.

۷. یک طرح کسب و کار ترسیم کنید.

وقتی چند شرکت بالقوه را در ذهن‌تان دارید، طرح کسب و کاری برای ساخت یا گسترش کسب و کار خودتان بنویسید. حتی قبل از آن‌که رسما به یک شرکت ملحق شوید این کار را انجام دهید، این کار به شما کمک می‌کند زودتر به نتیجه برسید.

 

در زمان ترسیم یک طرح کسب و کار موارد ذیل را به خاطر داشته باشید:

– قصد دارید چه محصول یا خدمتی را بفروشید؟

– بازار هدف شما چه افرادی هستند؟

– چه مقدار زمان باید برای آن اختصاص دهید؟ این یک تعهد پاره‌وقت است یا باید هفت روز هفته کار کنید؟

– هدف شما چیست؟ می‌خواهید ثروتمند شوید یا می‌خواهید پول بیشتری بسازید؟

– بلندمدت فک رکنید. در پنج سال آینده در چه جایگاهی خواهید بود؟ در ده سال چطور؟

– استراتژی بازاریابی شما چیست؟ از تماس‌های تلفنی استفاده می‌کنید؟ از اینترنت کمک می‌گیرید؟ درب منازل می‌روید؟

– شما می‌تواند طرح را هر زمان که نیاز داشتید به روزرسانی کنید یا تغییر دهید، ولی در اختیار داشتن یک راهنما در زمان شروع کار بسیار کمک‌رسان است.
ب. آغاز به کار در یک شرکت:

 ۸. مربی خوبی انتخاب کنید.

در اکثر مدل‌های MLM،‌فردی که شما را استخدام کرده است مربی شما خواهد بود. این مربی شما را در مراحل اولیه‌ی کارتان همراهی می‌کند. معمولا، هرچه موفق‌تر باشید، مربی‌تان پول بیشتری به دست می‌آورد، پس با علاقه در کنار شما حاضر می‌شود.

 

یک مربی باید ویژگی‌های ذیل را داشته باشد:

– فردی است که هر زمان به اون نیاز داشتید در دسترس باشد.

– فردی است که می‌توانید با او همکاری کنید.

– فردی است که با شما صادق است و اگر باید کاری را بهتر انجام دهید به شما توضیح می‌دهد.

۹. درباره‌ محصول مطالعه کنید و به خوبی آن را بشناسید.

کار شما فروش این محصولات است، پس باید برای شناخت این محصول و یادگرفتن تمام نکات مرتبط با آن وقت بگذارید. باید برای تحویل کالا به مشتریان بالقوه برنامه‌ریزی داشته باشید،‌ چگونه به پرسش‌ها یا شبهات‌شان پاسخ دهید،‌و هر بررسی و مطالعه‌ی مرتبطی که می‌تواند حامی محصولی باشد که می‌فروشید.

۱۰. در نشست‌ها و دوره‌های آموزشی شرکت حضور داشته باشید.

این کار به شما کمک می‌کند ارتباطات بیشتری برقرار کنید و مهارت‌های جدید کسب کنید. با این کار آماده‌تر خواهید شد و به موفقیت بیشتری دست پیدا می‌کنید.

 ۱۱. سردسته‌های توانمند و با ابتکارعمل پیدا کنید

در بازاریابی شبکه ای، سردسته های توانمند و با ابتکارعمل همان مشتریان بالقوه هستند. اگر می‌خواهید پولسازی کنید باید همواره به دنبال این افراد جدید در تیم تان باشید.

 

راه‌های مختلفی برای یافتن اینسردسته‌های توانمند و جدید وجود دارد، و باید از استراتژی‌های چندگانه برای جذب بازارهای جدید استفاده کنید.

– شبکه‌های اجتماعی ارزان هستند، و به راحتی می‌توانید برای محصولات‌تان بازارسازی کنید. در شبکه‌ّهای مجازی برای شرکت‌تان صفحه بسازید و به صورت مرتب آن‌ها را به‌روزرسانی کنید.

– فضای تبلیغاتی بخرید آنلاین و آفلاین بخرید. وب‌سایت‌ها و خبرنامه‌ها در آگاه‌سازی عمومی نسبت به محصول‌تان مفید هستند.

– تراکنش فردی نیز مفید است. همیشه کارت ویزیت همراه داشته باشید و همواره آماده‌ی صحبت کردن درباره‌ی شرکت‌تان باشید. هیچوقت نمی‌دانید چه زمان به افرادی برمی‌خورید که مشتاق محصول شما هستند.

۱۲. تمام افراد مستعد و علاقمند به کسب و کارتان را دنبال کنید.

برای این‌که این افراد علاقمند و توانا را به مشتریان واقعی تبدیل کنید، باید آن‌ها را دنبال کنید و محصول‌تان را عرضه کنید.

– صفحه‌ وب خودتان را راه اندازی کنید و سامانه‌ی پاسخگویی خودکار فعال کنید تا با افرادی که به صفحه‌ی شما وارد می‌شوند ارتباط برقرار کنید.

– تمام تماس‌های‌تان را در یک فایل سازماندهی کنید تا تمام اطلاعات به راحتی قابل دسترسی باشند.

– وقتی با یک فرد آماده برای همکاری با شما تماس می‌گیرید حتما یک الگوی فروش داشته باشید.

– برای تبدیل کردن یک فرد آماده همکاری به مشتری بیش از یک بار تلاش کنید. تنها به این دلیل که فردی که یک بار به محصول‌تان علاقه نشان نداده است دلیل نمی‌شود که هرگز به آن علاقه‌مند نشود.

پ. کسب و کار خودتان را بسازید.

 ۱۳. افراد جدید استخدام کنید.

درست همان طور که شما در این شبکه استخدام شدید، شما نیز باید برای رسیدن به موفقیت، اعضای جدیدی را به‌کار بگیرید. همیشه به دنبال نگرش‌های جدیدی باشید که برای تیم‌تان ارزش‌افزائی می‌کنند. شما به فردی نیاز دارید که با شخصیت باشد، فروشنده‌ی خوبی باشد و عضوی از تیمی باشد که برای همکاری با شما متعهد هستند.

۱۴. برای کسانی که استخدام کرده‌اید مربی خوبی باشید.

اگر فرآیند استخدام با موفقیت انجام شود، شما پول بیشتری به دست خواهید آورد، پس همیشه آماده باشید تا به خوبی به آن‌ها آموزش دهید. این یک تعهد زمانی است، که ممکن است هفته‌ها به طول بیانجامد.

 

ولی باید بدانید که مشغول ساختن یک تیم هستید و باید زمان کافی صرف کنید تا اطمینان حاصل کنید استخدام خوب و موفقی داشته‌اید.

۱۵. به اعضای تیم‌تان کمیسون خوبی پرداخت کنید.

اگر به‌خوبی تلاش‌شان را جبران کنید، مطمئن خواهید شد که انگیزه‌ی کافی برای فروش خواهند داشت. از این طریق آن‌ها هم برای شما پول‌سازی می‌کنند و هم برای خودشان. همچنین این کار باعث می‌شود مدت زمان بیشتری را با شما بگذرانند و این یعنی آموزش فروشندگان مستعد در تیم‌تان و در نتیجه موفق شدن کسب و کار شما.

۱۶. درباره‌ کسب و کارتان با متخصصین مشورت کنید.

به یاد داشته‌باشید که، شما مسئول تمام مسائل مرتبط با کسب و کارتان هستید، مالیات، رعایت قوانین و غیره. استفاده از راهنمایی‌های یک حسابداری یا وکیل می‌تواند در مدیریت مؤثر کسب و کار به شما کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *