دکتر سعید ترکمان طی یادداشتی اختصاصی در اینپیا؛ مسیر پتروشیمی‌ها پس از تحریم

شب گذشته دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و ۳۹ شرکت تابعه و نمایندگی‌های فروش آن در فهرست سیاه تحریم‌ها قرار گرفتند.   این موضوع حتما در کوتاه مدت تنگناهای جدیدی برای صادرات مواد اولیه پتروشیمی های ایران ایجاد خواهد کرد اما توجه داشته باشیم که هم اکنون صنایع فولاد به رغم اینکه مورد تحریم قرار […]

شب گذشته دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و ۳۹ شرکت تابعه و نمایندگی‌های فروش آن در فهرست سیاه تحریم‌ها قرار گرفتند.

 

این موضوع حتما در کوتاه مدت تنگناهای جدیدی برای صادرات مواد اولیه پتروشیمی های ایران ایجاد خواهد کرد اما توجه داشته باشیم که هم اکنون صنایع فولاد به رغم اینکه مورد تحریم قرار دارند ولی با جذاب کردن قیمت خود در بازارهای هدف، به حیات صادراتی خود ادامه داده و از تنگناهای تحریم در حال عبورند.

 

برای ارزیابی «دقیق» اثر این تحریم‌های اعلام شده در تاریخ (جمعه هفتم ژوئن ۲۰۱۹) بسیار زود است ولی تحلیل های شخصی و تجارب صنایع تحریم شده بیانگر این است که برای پتروشیمی ها عبور از تله تحریم پتروشیمی به دلیل تنوع بازار مصرف و امکان فروش مویرگی در بچ‌‌های صادراتی کوچک (که عمده خریداران آن می‌توانند صنایع کوچک کشورهای همسایه یا مصرف‌کنندگان نهایی در بازارهای صادراتی باشند) بسیار کم هزینه‌‌تر از تحریم صنایع نفتی و دیگر صنایع تحریمی است. اما به هرحال کمی باید صبور بود تا نتایج میدانی این تحریم، دقیق‌تر از ابعاد مختلف بررسی و واکاوی گردد.

 

ما صنایع تکمیلی صنعت پتروشیمی کشور امیدواریم این اخبار  بازار داخلی مواد اولیه را دچار نوسان نکرده و از تشکل‌ها می‌خواهیم با دقت عرضه ها را در بورس کالا رصد نمایند تا عرضه و تقاضا نسبت منطقی داشته باشد.

 

به امید خبرهای بهتر  و روزهای پر نشاط تر صنعت  پلاستیک ایران عزیزمان خواهیم ماند.

متن کامل در: http://inpia.ir/shownews/10931