ضرورت توجه به ارزش افزوده واقعی به لحاظ اشتغال و ارزآوری در دولت

به گزارش اینپیا، مهندس سعید زکایی، رئیس کمیسیون فنی انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در دیدار وزیر صمت از شرکت های صنعتی استان قزوین به نمایندگی از شرکت های پلیمری و دانش بنیان این استان به بیان مسائل و دغدغه های این صنعت پرداخت.   نایب رئیس انجمن ملی صنایع پلیمر ایران با بیان اینکه در خصوص ارزآوری پتروشیمی ها در رسانه ها […]

به گزارش اینپیا، مهندس سعید زکایی، رئیس کمیسیون فنی انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در دیدار وزیر صمت از شرکت های صنعتی استان قزوین به نمایندگی از شرکت های پلیمری و دانش بنیان این استان به بیان مسائل و دغدغه های این صنعت پرداخت.

 

نایب رئیس انجمن ملی صنایع پلیمر ایران با بیان اینکه در خصوص ارزآوری پتروشیمی ها در رسانه ها بزرگنمایی شده گفت: بهبود نسبی شرایط صنایع تکمیلی باعث شده میزان ارزآوری این صنایع رقمی نزدیک به ارزآوری صنایع بالادستی باشد و این در حالی است که ارزش صنایع تکمیلی، هم می تواند اشتغال بیشتری ایحاد کند و هم میانکین ارزش کالایی ایران را بلا ببرد و ثروت آفرینی برای کشور داشته باشد.

 

وی با اشاره به پیچیدگی فرایند توسعه کسب و کار، تامین مواد اولیه و اخذ مجوزها در کشور افزود: بررسی شاخص (Global Innovation Index) که شاخص نوآوری جهانی است نشان می دهد رتبه ایران در سال گذشته 6 پله سقوط کرده و از 61 به 67 رسید که از جمله فاکتورهای تعیین کننده در این شاخص، خروجی خلاقانه و دانش است که ایران رتبه خوب 48 را دارد اما در شاخص هایی مثل پیچیدگی کسب و کار رتبه 112 و نهادی رتبه 120 رادارد که نشان می دهد کسب و کار در ایران با مسائل زیادی همراه است.

 

تناقض رعایت همه آیین نامه های دولتی با تولید موفق

 

زکایی با اشاره به اینکه ایران در بخش رقابت پذیری صنعتی رتبه 65 و در ظرفیت تولید و صادرات رتبه 78 را دارد، گفت: نگاهی به این رتبه ها نشان می دهد به طور کلی در دو سال اخیر به واسطه شرایط ناخواسته حذف یارانه ارزی به نفع واردات، که به مدد تحریم ها و به نفع تولید ایجاد شده است فضای بهتری نسبت به گذشته برای تولید و صادرات فراهم آمده است اما در بخش صادرات ضعف هایی در رقابت پذیری داریم که ناشی از مشکلاتی مثل تامین مواد اولیه و دستورالعمل ها و آیین نامه های متعدد و خلق الساعه است که هم برنامه ریزی صادراتی را مختل می کند و هم تناقض های اجرایی آن برای تولید داخل مشکل ایجاد می نماید به نحوی که امکان ندارد کسی بتواند با رعایت همه دستورالعمل ها، کسب و کار پایداری داشته باشد!

 

وی ادامه داد: درست است که بخشی از این مشکلات ناشی از تحریم ها و تلاطمات ارزی است اما وزارت صمت باید در تعامل با سایر وزارتخانه ها به سمت تعادل و بهبود شاخص کسب و کار پیش رود در حالی که این وزارتخانه بیشتر نگران تامین اقلام اساسی و کنترل قیمت است و ارتقاء شاخص های کسب و کار و کمک به واحدهای نوآر و فناور مورد غفلت واقع شده است.

 

به گفته زکایی، مساله دیگر تعامل میان وزارت صمت و نهادهاست. اگر وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان امور مالیاتی و بانک مرکزی با یکدیگر هماهنگ بودند و تنها یک سامانه مشترک و یک شاخص داشتند مثل کشورهای پیشرفته می توانستند تمامی فعالیت های واحدهای تولیدی را کنترل کنند چرا که تعدد سامانه ها باعث افزایش شانس رانت و امضاهای طلایی شده و شرایط برای توسعه کسب و کار را سخت تر می نماید.

 

نایب رئیس انجمن ملی صنایع پلیمر ایران خاطر نشان کرد: نکته دیگر ضرورت تمرکز ویژه بر صنعت پلیمر با توجه به زیرساخت های موجود کشور است. در حال حاضر میانگین ارزش محصولات پلیمری ایران حدود 1600 دلار در تن است در حالی که این رقم در جهان 5 هزار دلار بوده و حتی این ارزش در کشور ژاپن تا 10 هزار دلار افزایش یافته است. بنابراین دولت باید توجه ویژه ای به صنایع تکمیلی به ویژه در بخش هایی که نوآوری و فناوری بالاتری دارند، داشته باشد.

 

زکایی افزود: بهبود نسبی شرایط صنایع تکمیلی باعث شده که میزان ارزآوری این صنایع نزدیک به ارزآوری صنایع پتروشیمی باشد اگرچه در خصوص ارزآوری پتروشیمی ها در رسانه ها بیشتر پرداخته شده اما زنجیره ارزش صنایع تکمیلی هم می تواند اشتغال بیشتری ایجاد کند و هم میانگین ارزش کالایی ایران را بلا برده و ثروت آفرینی برای کشور داشته باشد.

 

رئیس کمیسیون فنی انجمن ملی صنایع پلیمر ایران تاکید کرد: شاخص های اقتصادی و سودآوری بنگاه ها و مقایسه پتروشیمی ها با حهان و صنایع تکمیلی نشان می دهد قوانین و شرایط ایجاد شده به نفع سودآوری پتروشیمی هاست که در بخش اقتصاد کلان هم ارزش آفرینی برای کشور ندارد و بیشتر فروش مواد خام است.

 

این فعال صنعت پلیمر گفت: مساله دیگر فرایند کند بروکراسی در استان ها به ویژه استان تهران است. سرعت پاسخگویی و رفع مشکلات بنگاه ها به شدت پایین است و این همان نکته ای است که رهبری نیز در دیدار با صنعتگران بر آن تاکید ویژه داشت.

 

به گفته زکایی وزارت صمت باید تلاش کند در کنار «کاهش بروکراسی» و «قانون و آیین نامه زدایی» در مسیر توسعه و بهبود شاخص کسب و کار حرکت کند و در کشورهایی که مزیت صادراتی برای ایران دارد، تعرفه های ترجیحی به نفع صادرات ایحاد کند تا صنایع تکمیلی ما رشد کند.