1500 تن PVC-S65 با نرخ پایه در قالب قرارداد کشف پریمیوم معامله شد

امروز در معاملات بورس کالای ایران اتفاقی نو رقم خورد و طی آن کل عرضه‌های PVC-S65 که از سوی شرکت پتروشیمی غدیر در قالب قرارداد کشف پریمیوم عرضه شده بود، با نرخ پایه معامله شد. به گزارش اینپیا، در این معاملات دکتر محمد متقی رئیس دفتر توسعه صنایع پایین دستی و نماینده اتاق بازرگانی ایران […]

امروز در معاملات بورس کالای ایران اتفاقی نو رقم خورد و طی آن کل عرضه‌های PVC-S65 که از سوی شرکت پتروشیمی غدیر در قالب قرارداد کشف پریمیوم عرضه شده بود، با نرخ پایه معامله شد.

به گزارش اینپیا، در این معاملات دکتر محمد متقی رئیس دفتر توسعه صنایع پایین دستی و نماینده اتاق بازرگانی ایران در کارگروه تنطیم بازار محصولات پتروشیمی حضور داشتند و این اتفاق می‌تواند سرآغازی برای اجرای یک روش مطمئن در جهت تامین صنایعی باشد که برآورد مشخصی از تولید دارند و به شکل فصلی در بازار صنایع پلیمر حاضر نمی شوند.

به عبارت دیگر تولیدکنندگانی که برنامه های تولید و توسعه مستمری دارند، با روی کار آمدن این قراردادها، در مقابل نوسانات موجود در بازار مصون خواهند بود.

امید است پس از این سایر پتروشیمی ها نیز نسبت به عرضه محصولات خود در قالب قراردادهای کشف پریمیوم اقدام کنند.

گفتی است که تشکل های صنعت پلیمر، مدت هاست که تقاضای اجرایی شدن قراردادهای کشف پریمیوم را دارند و این معاملات می تواند آغازی برای ایجاد بستری از تامین مواد اولیه باشد که در آن سفته بازی جایگاهی نداشته و تولیدکنندگان واقعی بتوانند نیاز خود را به مواد اولیه از آن طریق تامین کنند.

ذکر این نکته نیز ضروری است که همگرایی و همراهی انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پی وی سی باعث شد هیچ خللی در معاملات امروز صورت نگرفته و کل این عرضه بدون هیچ رقابتی معامله شود.

بی شک این اتفاق مهم بدون همراهی و دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی به ریاست دکتر محمد متقی و حضور هم گرایانه تشکل‌ها به ویژه فراهم شدن بی نقص این بستر توسط بورس کالا و کمیته تنطیم بازار محصولات پتروشیمی رخ نمی داد. همچنین حضور تعاونی ها نیز در جریان معاملات امروز قابل تقدیر بود.

انجمن ملی صنایع پلیمر ایران ضمن قدردانی از همه مجموعه های موثر در برگزاری هرچه سالم تر این معاملات، امیدوار است روش قرارداد کشف پریمیوم در معاملات محصولات پتروشیمی ادامه دار باشد.