مهندسی عرضه تمامی ندارد

مهندسی عرضه تمامی ندارد تصور این میزان رقابت در هفته های ابتدایی سال برای کسی قابل باور نبود. ترس از عدم دستیابی به مواد اولیه همچنان عامل اصلی رقابت هایی است که دیگر به جهت رشد بهای ارز و قیمت های جهانی شکل نمیگیرند، بلکن مهندسی عرضه این فضا را مسموم کرده است.  به گزارش […]

مهندسی عرضه تمامی ندارد

تصور این میزان رقابت در هفته های ابتدایی سال برای کسی قابل باور نبود. ترس از عدم دستیابی به مواد اولیه همچنان عامل اصلی رقابت هایی است که دیگر به جهت رشد بهای ارز و قیمت های جهانی شکل نمیگیرند، بلکن مهندسی عرضه این فضا را مسموم کرده است.

 به گزارش گروه تحلیل داده انجمن ملی صنایع پلیمر ایران، با شروع قرن جدید و با آغاز جدی معاملات تالار بورس کالا، از همان ابتدا روند معاملات به شکلی پیش رفت که شاید کمتر کسی انتظار این سطح رقابت ها و هجوم خریداران را داشت. بسیاری از گریدهای حتی غیر بهین یاب از فاز رقابتی در هیچ هفته ای جدا نشدند تا نگرانی ها در مورد شرایط پیش روی تولید کنندگان و افزایش هزینه های مصرف کنندگان بالا رود. شاید در هفته دوم و سوم فروردین ماه اوج گیری بهای ارز و حتی رسیدن به کانال 28 هزارتومانی و اثر گذاری بر نرخ دلار نیمایی و افزایش قیمت های پایه از دلایل اصلی این فضای رقابتی عنوان میشد. از طرف دیگر بازارهای جهانی هم با ماندن نفت در نرخ های بالای 100 دلاری از فاز صعودی آنچنان جدا نشدند تا با رشد قیمت های پایه در بسیاری از گریدها، نرخ بازار آزاد محصولات پلیمری هم به بهانه افزایش نرخ دلار به شدت افزایش یابد. همه این گفته ها درست، اما موضوعی که بیش از تمامی این دلایل موجب بی نظمی عجیبی در تالار بورس کالا شده است، چیز دیگریست.

با آغاز سال نو کف عرضه تمامی محصولات پلیمری اعلام گشت. بر این اساس هرچند افزایش محدودی در کف عرضه بسیاری از گریدها اعمال شد، اما بازهم به نسبت رشد بیش از 15 درصدی صنایع تکمیلی در 1 سال گذشته مقدار ناچیزی بود. وقتی گریدهای غیربهین یاب از جمله پلی کربنات و پلی استایرن به این نحو هر هفته با رقابت های بالا همراه میشوند، به خوبی میتوان این حجم از رشد صنایع تکمیلی را درک کرد و نیاز مبرم آن بر تامین مواد اولیه با قیمت های غیر رقابتی را پایه و اساس تداوم این رشد دانست. در عین حال طی هفته هایی که از فصل بهار گذشته است، نه تنها این کف عرضه محدود رعایت نشده است بلکن به نسبت سال 1400 در بسیاری از گریدها کمتر هم به تالار ارائه شده اند. در دو هفته گذشته به حدی حجم عرضه ها کاهش یافته بود که تولید کنندگان به جهت نیاز مبرم در تامین مواد اولیه مجبور به خرید رقابتی ای شدند که بی شک در عرضه محصولات به بازار و در نهایت قیمت های تمام شده محصولات تاثیری شگرف میگذارد، تا علاوه بر تورم غیر قابل مهار سطح تقاضا هم از جانب مردم کمتر و کمتر شود تا در نهایت برخی تولیدکنندگان مجبور به تعطیلی شوند که عواقب آن مشهود است.

بررسی حجم عرضه های ارائه شده در تالار بورس کالا به نسبت کف عرضه های تصویب شده، نشان از آن دارد که بیشترین مغایرت در گروه های پلی اتیلن سنگین به خصوص در گریدهای سنگین دورانی با عدم عرضه پتروشیمی شازند رخ داده است. پس از آن میتوان از پ پ های شیمیایی هم نام برد که بیش از 16 در صد کمتر از کف عرضه در فروردین ماه به تالار بورس کالا ارائه شده اند. بازهم در این میان پتروشیمی شازند با رعایت نیمی از کف عرضه خود بالاترین مغایرت را در پ پ های شیمیایی ثبت کرده است. در گروه های غیر بهین یاب هم که این روزها در ورود فاز رقابتی از گروه های بهین یاب در برخی گریدها سبقت هم گرفته اند، عدم رعایت کف عرضه ها به شکل محسوسی دیده میشود. پلی استایرن در گریدهای مقاوم و پس از آن در گریدهای معمولی بالاترین آمار مغایرتی را ازخود نشان داده اند که به ترتیب با ثبت درصد های 31 و 16 درصدی از مغایرت  عرضه ها به نسبت کف عرضه، رقم هایی قابل توجه را ثبت کرده اند.

دریافت فایل مقایسه حجم معامله و کف عرضه 1401