مدیرعامل بانک توسعه صادرات؛ حمایت هزار میلیاردی برای شرکت‌های دانش بنیان حوزه نفت و پتروشیمی   به گزارش اینپیا، دکتر سید علی حسینی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات در سومین همایش ملی اقتصاد صنایع پلاستیک در ایران ۱۴۰۱ به تشریح فرصت های تامین مالی بین المللی پرداخت و گفت: صنعت پلیمر از افتخارات کشور است. صنعتی […]

مدیرعامل بانک توسعه صادرات؛

حمایت هزار میلیاردی برای شرکت‌های دانش بنیان حوزه نفت و پتروشیمی

 

به گزارش اینپیا، دکتر سید علی حسینی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات در سومین همایش ملی اقتصاد صنایع پلاستیک در ایران ۱۴۰۱ به تشریح فرصت های تامین مالی بین المللی پرداخت و گفت: صنعت پلیمر از افتخارات کشور است. صنعتی که به لحاظ حجم و ارزش صادرات جایگاه خوبی دارد و سومین صنعت اشتغالزای کشور به شمار می‌رود. برخلاف تصور موجود، در حوزه مالی چه در سطح داخلی و چه بین المللی توانمندی بالایی داریم اما نسبت به توانمندی‌ها در بخش‌های مختلف غافل هستیم و مهمترین ضعف ما ضعف در همکاری و هماهنگی است.

وی افزود: در راستای خدمات‌رسانی به صنایع، صندوق شکوفایی و نوآوری نفت از اواخر سال گذشته، فعالیت اجرایی خود را شروع کرد و بانک توسعه صادرات، نخستین بانک طرف قرارداد با این صندوق بود. از همین رو هزار میلیارد برای حمایت از شرکت های دانش‌بنیان حوزه نفت و گاز و پتروشیمی از سوی این صندوق تخصیص داده شد و همچنین ۵۴۰ میلیارد هم از منابع بانک اضافه شد، همچنین در سال گذشته، تامین مالی با نرخ ۸ تا ۱۱ درصد انجام گرفت.

حسینی بیان کرد: همچنین در صنعت پلیمر در سال ۱۴۰۰، رقم ۷۵ میلیارد فعالیت مالی از سوی بانک توسعه صادرات صورت گرفت و آماده هستیم این عدد را افزایش دهیم.

مدیر عامل بانک توسعه صادرات خاطرنشان کرد: موضوع بعدی که باید به آن اشاره کرد استفاده از ابزار اعتبار خریدار است، شرکت هایی که به خارج از کشور کالا و خدمات صادر می‌کنند ممکن است نگران تسویه بدهی خریدار خارجی باشند به همین دلیل بانک توسعه صادرات این خریدار را ساپورت مالی می کند و به آن وام می دهد. بالغ بر ۳ میلیارد دلار اقدام مالی در این حوزه انجام شده است و یکی از پروژه ها که با ۸۰ درصد پیشرفت با این شرایط در حال انجام است، خط انتقال برق از ارمنستان بوده که با پیمانکار ایرانی انجام می‌شود و به نیابت از کارفرمای ارمنی پرداخت ها از سوی بانک توسعه صادرات انجام میشود، مورد سومی که باید به آن اشاره کرد این است که گروه مالی توسعه صادرات، خدمات متنوعی در زمینه مالی به شرکت های فعال در حوزه تولید ارائه می دهد. کارگزاری بانک توسعه صادرات فعال بوده و تامین سرمایه تمدن هم کاملا فعالیت می کند و آماده است تمامی خدمات به صنف پلیمر را ارائه دهد. همچنین صرافی بانک توسعه صادرات هم معتبر و فعال و آماده خدمات‌رسانی است.