حجم مارکت در صنایع پتروشیمی به ۸۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید

رئیس دفتر توسعه صنایع تکمیلی عنوان کرد؛ حجم مارکت در صنایع پتروشیمی به ۸۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید دکتر محمد متقی، رئیس دفتر توسعه صنایع تکمیلی به موضوع «بررسی جایگاه پتروشیمی‌های کشور از نظر کیفی و کمی در بازارهای منطقه در ۳ سال آینده» پرداخت و گفت: در سال ۲۰۲۰ چیزی حدود ۴۷۵ میلیارد دلار […]

رئیس دفتر توسعه صنایع تکمیلی عنوان کرد؛

حجم مارکت در صنایع پتروشیمی به ۸۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید


دکتر محمد متقی، رئیس دفتر توسعه صنایع تکمیلی به موضوع «بررسی جایگاه پتروشیمی‌های کشور از نظر کیفی و کمی در بازارهای منطقه در ۳ سال آینده» پرداخت و گفت: در سال ۲۰۲۰ چیزی حدود ۴۷۵ میلیارد دلار حجم مارکت صنایع پتروشیمی بوده است که تا ۲۰۳۰ به ۸۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید که از این حیث جزو بهترین صنایع است. نرخ رشد صنعت پتروشیمی در حوزه نفت و گاز حدود ۵.۴ درصد است که سوخت‌های فسیلی در طرف دیگر در حال کاهش هستند.

وی در مورد روند ساخت طرح‌های پتروشیمی در کشور ایران گفت: در دهه هشتاد اوج طرح‌های پتروشیمی را داشتیم که از ۱۸ تا ۵۱ میلیون تن افزایش ظرفیت داشتیم. در حاضر ۹۰ میلیون تن ظرفیت داریم که با برنامه‌ای که در برنامه ششم تعیین شده بود هم‌خوانی دارد. در ایران ۴۸ میلیون تن خوراک پتروشیمی مصرف می‌شود که در ۶۵ مجتمع مصرف و ۳۵ میلیون تن محصول نهایی پلیمری تولید می‌گردد.

متقی در ادامه به نقش شرکت ملی صنایع پتروشیمی در جهت دهی مسیر توسعه صنعتی کشور پرداخت و عنوان کرد: از ۱۰ میلیون تن ظرفیتی که در بازار داخل عرضه می‌کنیم ۵۰۰ دلار در هر تن ارزش دارد.

وی افزود: روند عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا و بورس انرژی نیز به این صورت است که در سال گذشته ۷.۳ میلیون تن عرضه در بورس کالا داشتیم که ۵.۵ میلیون تن آن معامله شده است که به طور متوسط ۵.۸ میلیارد دلار در بورس‌های داخلی و ۱۴.۵ میلیارد دلار صادرات پتروشیمی داشته‌ایم که سهم قابل توجهی از درآمدزایی کشور است. علاوه براین، در حوزه پلیمری شاهد روند صعودی و در بخش شیمیایی به دلیل مشکلات مجتمع‌ها شاهد روند کاهشی تولیدات پتروشیمی هستیم.

رئیس دفتر توسعه صنایع تکمیلی، در خصوص طرح‌های آتی پتروشیمی گفت: ۶۸ طرح در دست بهره‌برداری است که تا پایان برنامه هفتم رخ خواهد داد که این ۶۸ طرح ۳۱ درصد پیشرفت داشته ‌اند. ۳۷ طرح نیز در برنامه‌ هشتم جهت احداث وجود دارد که تا پایان برنامه هشتم حدود ۲۰۰ میلیون تن ظرفیت اسمی محصولات پتروشیمی خواهد بود.

وی در خصوص بخش اشتغال‌زایی صنایع پتروشیمی گفت: به ازای هر یک میلیون تن حدود ۱۷۰ هزار نفر نیرو به کار گرفته می‌شود.

متقی در تامین نیاز مواد اولیه صنایع تکمیلی گفت: پتروشیمی‌های امروز ساخته دهه ۸۰ هستند. در آن فضا، وضعیت مصرف مواد اولیه کشور، سطح تکنولوژیکی، شرایط صنعت نفت، شرایط سیاسی و اقتصادی کشور چه وضعیت داشته اند؟ بنابراین طبیعی است که با توجه به اقتضائات آن دوره پروژه‌‌ها ظرفیت پایین‌تری داشته باشند. طرح‌هایی که در برنامه‌های هفتم و هشتم تصویب شده‌اند هدف‌مندتر هستند و ظرفیت‌های ویژه‌ای مثلا در بخش پلی‌پروپیلن خواهیم داشت. طرح‌هایی هم تحت عنوان طرح‌های پیشران داریم که موارد پرمصرف‌تر را مورد توجه قرار خواهد داد.