رایزن بازرگانی ایران در قطر:مقایسه فضای کسب‌و کار تجاری بین سلطنت عمان و قطر

به گزارش اینپیا، عباس عبدالخانی، رایزن بازرگانی ایران در قطر در سخنرانی خود به موضوع «مقایسه فضای کسب‌و کار تجاری بین سلطنت عمان و قطر (بارویکرد فرصت‌های تجاری صادرات مجدد محصولات ایرانی به بازارهای جهانی» پرداخت. وی در همین خصوص گفت: عمان از لحاظ جمعیت و مساحت خیلی بزرگتر از قطر است. در شاخص های […]

به گزارش اینپیا، عباس عبدالخانی، رایزن بازرگانی ایران در قطر در سخنرانی خود به موضوع «مقایسه فضای کسب‌و کار تجاری بین سلطنت عمان و قطر (بارویکرد فرصت‌های تجاری صادرات مجدد محصولات ایرانی به بازارهای جهانی» پرداخت.
وی در همین خصوص گفت: عمان از لحاظ جمعیت و مساحت خیلی بزرگتر از قطر است. در شاخص های درآمدی اما کشور قطر وضعیت به مراتب بهتری دارد. مهاجرین عمانی نیز بسیار بالاست و حدود نیمی از جمعیت عمان را شامل می‌شود. ساختار اقتصادی قطر مبتنی بر نفت و گاز و صادرات نفتی است اما اقتصاد کشور عمان مبتنی بر توریسم است. جایگاه سیاسی عمان بسیار آرامتر و برتر از قطر است. موقعیت ژئوپلوتیکی عمان نیز برتری بسیار بالاتری نسبت به قطر دارد چرا که دسترسی بسیار بالایی به آبهای آزاد دارد درصورتی که قطر به شدت محصور است.
او در ادامه گفت: شریک مهم تجاری قطر در حال حاضر آمریکا و شریک مهم عمان بریتانیا است. ثبت شرکت و دریافت اقامت در عمان بسیار ساده و کم هزینه ولی در قطر بسیار پیچیده و پر هزینه است. در بحث مناطق آزاد، عمان وضعیت بسیار بهتری نسبت به قطر دارد. دسترسی عمان به بازارهای جهانی به دلیل موقعیت جغرافیایی،‌بسیار بهتر از قطر است.