یادداشت؛ معاملات پلی پروپیلن در گریدهای مختلف رقابت های عجیبی را ثبت کرده است

نگاهی به روند معاملات برخی گریدهای پلی پروپیلن طی سه هفته گذشته درصدهایی از سطح رقابت ها را نشان میدهد که اهالی بازار مدت ها بود با آن بیگانه بودند. رقابت های وحشتناک هفته های اخیر و به خصوص همین هفته گذشته، شرایط بازار را با بحران عجیبی رو به رو کرده است.

اطلاع رسانی ضعیف بازار را آشفته کرده است

در سه هفته گذشته معاملات پلی پروپیلن در گریدهای مختلف رقابت های عجیبی را ثبت کرده است که کم سابقه در دو سال گذشته به شمار میرود
یادداشت؛ سید محمد علی طباطبایی / تحلیلگر بازار مواد اولیه پلیمری
نگاهی به روند معاملات برخی گریدهای پلی پروپیلن طی سه هفته گذشته درصدهایی از سطح رقابت ها را نشان میدهد که اهالی بازار مدت ها بود با آن بیگانه بودند. رقابت های وحشتناک هفته های اخیر و به خصوص همین هفته گذشته، شرایط بازار را با بحران عجیبی رو به رو کرده است. گریدهای نساجی که در بسیاری از هفته های سال جاری بدون هیچگونه رقابتی دادوستد میشوند، حالاشرایطی را تجربه میکنند که قابل باور نیست. نمیتوان ریشه این فضا را تنها در قطع شدن سامانه بهین یاب و یا رشد نرخ دلار دانست، چرا که سهمیه های بهین یاب که بدون تغییر پیش رفته است و نرخ دلار هم بارها فضای موجود را تجربه کرده است و همچین سطح رقابتی را رقم نزده است. شاید میتوان این فضا را به قطع شدن راه های ارتباطی و ترس از آِینده بازار هم دانست که در هر صورت بحرانی کم سابقه در معاملات این گروه ایجاد کرده است. اطلاع رسانی ضعیف بازی عرضه را هم پیش آورده است تا ترس در میان خریداران آن ها را مجاب به پذیرش این سطح رقابت کند. قطع شدن واتس آپ و تلگرام که مهمترین راه های ارتباطی در ایران و به خصوص برای صادرکنندگان به حساب می آمد، روندی را به وجود آورده است که پذیرش فضای آشفته امروز از نتایج آن است. در بسیاری از موارد مشابه شاهد بوده ایم که با ایجاد رقابت های غیر منطقی در معاملات بورس کالا، معاملات محصول مورد نظر ملغی میگردید اما در دو هفته گذشته که رقابت های بالای 80 درصدی را هم شاهد بودیم این اتفاق تکرار نشده است. همچنین فضای بازار آزاد هم به نحوی پیش میرود که انگار نظارتی بر آن وجود ندارد و قیمت ها سربه فلک کشیده اند. حالا به نظر میرسد دفتر صنایع پایین دستی در اولین اقدام با افزایش قیمت‌های پایه گریدهای پ پ که در دو گرید 440L و 548R بیش از حد انتظار هم بود، سعی در کنترل بازار آشفته این هفته ها دارد. از سوی دیگر خبری هم در رابطه با افزایش 25 درصدی کف عرضه این محصولات روز گذشته منتشر شد تا به نظر شرایط در جهت تعدیل پیش رود. البته که بعید است این اقدامات در کوتاه مدت بهبود جدی در روند معاملات این محصول پیش ببرد.