اجرای بسته تسهیل فضای کسب و کار از امروز

رییس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: بسته حمایتی تسهیل فضای کسب و کار سازمان ملی استاندارد ایران به عنوان دومین بسته اجرایی این سازمان ‌در سال جاری در راستای تحقق‌ شعار تولید، پشتیبانی ها و مانع‌زدایی‌ها از امروز اجرایی می‌شود. به گزارش اینپیا به نقل از سازمان ملی استاندارد ایران، غلامرضا شریعتی در نشست خبری […]

رییس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: بسته حمایتی تسهیل فضای کسب و کار سازمان ملی استاندارد ایران به عنوان دومین بسته اجرایی این سازمان ‌در سال جاری در راستای تحقق‌ شعار تولید، پشتیبانی ها و مانع‌زدایی‌ها از امروز اجرایی می‌شود.

به گزارش اینپیا به نقل از سازمان ملی استاندارد ایران، غلامرضا شریعتی در نشست خبری امروز در جمع خبرنگاران افزود: در این راستا یک تغییر اساسی در نظام ارزیابی انطباق کشور روی داده تا به همه واحدهای بزرگ و کوچک با انعطاف در فرآیند استانداردسازی کمک کنیم.

وی بیان‌داشت: یکی از مشکلات واحدها برای دریافت نشان استاندارد، ثبت علامت تجاری‌شان بود که فرآیند آن دست‌کم ۶ تا 7 ماه در سازمان ثبت شرکت‌ها زمان می‌برد، اما اکنون ثبت علامت تجاری را برای واحدهای تولیدی حذف کرده‌ایم و واحدها می‌توانند از نام شرکت خود برای تولید و عرضه فرآورده‌ها استفاده کنند.

شریعتی خاطرنشان‌کرد: کمک به تامین مواد اولیه و واسطه‌ای برای شرکت‌ها از مواردی بود که در بسته نخست این سازمان نیز دیده شده بود و در بسته دوم به دنبال تسریع در تامین آنها هستیم.

وی ادامه‌داد: بر این اساس واحدهای تولیدی که راسا اقدام به تامین مواد اولیه و واسطه‌ای کنند، فقط با تکمیل یک فرم در گمرک که از سوی اداره کل استاندارد یا اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان‌ها در اختیارشان قرار داده می‌شود، می‌توانند بدون معطلی کالاهایشان را ترخیص کنند.

شریعتی همچنین از ارائه تسهیلاتی برای برخی شرکت‌های خودروساز که در زمان تحریم‌ها قادر به تحویل مواد اولیه و واسطه‌ای‌شان نبودند خبر داد و گفت: با یک شیوه اجرایی که از سوی سازمان ملی استاندارد برای قابلیت ردیابی دارد، این مشکل برطرف شده است.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران تصریح‌کرد: در راستای تسهیل‌گری و مانع‌زدایی، واحدهای برتر و نمونه استاندارد، واحدهای صادرکننده نمونه و واحدهای نمونه استان‌ها، برای صادرات محصولات خود نیازی به ارایه گواهی ارزیابی انطباق‌های مکرر و تکراری نداشته و بدون ارائه این مدارک می‌توانند محصولات خود را صادر کند.

وی همچنین از صدور پروانه «دانش‌نماد» با همکاری دانشگاه‌ها برای واحدهای تولیدی، افراد و شرکت‌های که اقدامات نوآورانه داشته باشند خبر داد تا در تحقق‌بخشی به افکار و اندیشه‌های تولیدی و جاری کردن این اندیشه‌ها در سطح جامعه تاثیر بسزایی داشته باشد.

شریعتی اظهار داشت: در این بسته در زمینه ارزیابی انطباق سایر کالاها نیز تسهیلاتی قائل شدیم و به‌طور مثال کالاهایی که در اوزان و احجام مختلف تولید می‌شوند، فقط یک تست از آنها گرفته شده و به بقیه احجام و اوزان تسری داده می‌شود تا وقت و هزینه کمتری صرف آزمون و بازرسی آنها شود.

 

اجرای طرح نظام جامع کیفیت کشور

 

شریعتی در ادامه به تهیه و تدوین پروژه نظام جامع کیفیت کشور با همکاری این سازمان و دانشگاه صنعتی شریف اشاره کرد و گفت: ‌این مهم در قالب پنج برنامه در ۲۸ فاز و در مدت ۳۰ ماه اجرایی خواهد شد که برنامه‌های آن شامل تدوین نقشه راه کیفیت کشور، تدوین راهبرد ملی کیفیت کشور، طراحی مدل سنجش نرخ کیفیت کالاها و خدمات و تهیه پلتفرم نرم‌افزاری برای اجرای مدل سنجش نرخ کیفیت کالاها و خدمات خواهد بود.

وی همچنین، اجرای سند جامع نظام استانداردسازی کشور را دیگر برنامه این سازمان در راستای اجرای نقشه راه نظام ملی کیفیت کشور برشمرد که افزایش ایمنی، اطمینان و رضایت‌مندی ذی‌نفعان، کمک به رشد اقتصادی و تسهیل تجارت، توسعه زیرساخت‌های ملی کیفیت و روزآمدسازی نظام استانداردسازی را دنبال می‌کند.