اسکناس‌های پلیمری امارات در راه بازار

به مناسبت روز ملى امارات متحده عربى، ٥٠ درهمى جديد از جنس پلیمر وارد بازار مى شود. به گزارش اینپیا، اسکناس‌های پلیمری نخستین بار در سال 1988 در استرالیا منتشر شد. با پیشرفت و توسعه فناوری، کشورها به فکر ساخت پول‌های پلاستیکی افتادند. این اسکناس‌ها به لحاظ دوام و کاهش مصرف انرژی بسیار مطلوب هستند. […]

به مناسبت روز ملى امارات متحده عربى، ٥٠ درهمى جديد از جنس پلیمر وارد بازار مى شود.

به گزارش اینپیا، اسکناس‌های پلیمری نخستین بار در سال 1988 در استرالیا منتشر شد.

با پیشرفت و توسعه فناوری، کشورها به فکر ساخت پول‌های پلاستیکی افتادند. این اسکناس‌ها به لحاظ دوام و کاهش مصرف انرژی بسیار مطلوب هستند.

اکنون در بیش از 20 کشور جهان از استرالیا و کانادا گرفته، تا فیجی، جزایر موریس، رومانی و ویتنام از پلیمر استفاده می شود.

بانک کانادا در سال 2011 پس از بررسی تاثیر زیست محیطی صورتحساب های کاغذی و پلاستیکی، نخستین بار به اسکناس‌های پلیمری روی آورد.

پلیمر در هر شرایطی عملکرد بهتری نسبت به کاغذ داشته ‌است. بر اساس مطالعات صورت گرفته، استفاده از اسکناس‌های پلیمری می‌تواند 32 درصد از مشکل گرمایش جهانی را حل کند. علاوه بر آن در تقاضای انرژی نیز کاهش 30 درصدی خواهد داشت.

یک اسکناس پلیمری عمری دو برابر اسکناس های کاغذی دارد. در کنار این مسایل، وزن اسکناس‌های پلیمری نیز کمتر است به این ترتیب حمل آن‌ها نیز راحت‌تر است.

اسکناس‌های کاغذی پس از امحا به زباله تبدیل می‌شوند اما اسکناس‌های پلیمری قابل بازیافت هستند.

صندوق بین المللی پول به کشورهایی که نگران تاثیر زیست محیطی استفاده از اسکناس کاغذی درمبادلات پولی و مالی خود هستند، توصیه کرده بود به اسکناس های پلیمری روی بیاورند.

بسیاری از کشورها با امضای معاهده پاریس در زمینه تغییرات آب‌وهوایی در تلاش برای دوام بیشتر سعی دارند اسکناس های خود را پایدارتر و ایمن‌تر کنند. دراین راستا توجه اکثر کشورها به تاثیر زیست‌محیطی اسکناس‌ها بیشتر شده‌است.