افزایش قیمت PVC در آمریکا و آسیب به صنایع موسیقی و اتومبیل‌سازی

قیمت PVC پس از آنکه طوفان ایدا در ماه آگوست 60 درصد تولید آمریکا را نابود کرد، افزایش یافته منجر به افزایش محصولات پلاستیکی تولید شده از این گرید شده است، در همین حال تقاضا از سوی شرکت هایی که از PVC در اتومبیل، لوله و موارد دیگر استفاده می کنند، به شدت افزایش یافته […]

قیمت PVC پس از آنکه طوفان ایدا در ماه آگوست 60 درصد تولید آمریکا را نابود کرد، افزایش یافته منجر به افزایش محصولات پلاستیکی تولید شده از این گرید شده است، در همین حال تقاضا از سوی شرکت هایی که از PVC در اتومبیل، لوله و موارد دیگر استفاده می کنند، به شدت افزایش یافته است.

به گزارش اینپیا به نقل از نشریه اکونومیست فارسی، در آغاز سال 2020 گرین لانگ، یک گروه موسیقی هوی متال از لندن، قصد داشت اولین تور آمریکایی خود را آغاز کند. سپس کووید 19 آمد. این گروه از فرصت قرنطینه جهت تهیه دومین آلبوم خود Black Harvest استفاده کرد. آلبوم تا ماه دسامبر ضبط و آماده مسترینگ شد و 5000 نسخه برای عرضه آماده گردیدند. با توجه به اختلالات زمان پاندمی، گرین لانگ زمان زیادی را به خود اختصاص داد، به طور کامل 9 ماه، تا بتواند تور هایش را در سپتامبر امسال به موقع برگزار کند. تام تمپلار، خواننده گروه می گوید: «ما کاملا آسوده حال بودیم.»

در عوض، اولین نسخه این آلبوم، که از پیش خریده شده بود، تا اکتبر در دسترس نخواهد بود. این گروه می توانست آلبوم خود را در یک سرویس پخش موسیقی مانند اسپاتیفای منتشر کند. اما می خواست تا زمان انتشار به صورت صفحه وینیل (صفحه گرامافون)  منتظر بماند که در کوتاه مدت پول بسیار بیشتری ایجاد می کند. آقای تمپلار توضیح می دهد: «فروش آلبوم به صورت صفحه وینیل باعث کمک به تور ایالات متحده می شود.» در نهایت، گرین لانگ کنسرت راه اندازی آلبوم خود را در 1 سپتامبر بدون انتشار آن برگزار کرد. بدین ترتیب این گروه موسیقی به آخرین قربانی غیر منتظره ناآرامی در زنجیره تامین جهانی تبدیل شد.

ابتدا سی دی ها، سپس دانلود های دیجیتالی و در حال حاضر استریم، باعث شده اند که صفحه های وینیل مانند یک کنجکاوی در زمان قدیم به نظر برسند. با این حال در سال های اخیر، فروش آن بسیار زیاد شده است، زیرا طرفداران صاحب موسیقی گروه های مورد علاقه خود به شکل فیزیکی می شوند. در ماه مارس فروش وینیل در بریتانیا به بالاترین حد خود در سال 1989 رسید. اد مکدونالد، مدیر 100% Records، که نماینده هنرمندانی مانند We Are Scientists ، یک گروه مستقل راک است، می گوید: «وینیل بخشی جدایی ناپذیر از گردش مالی ما است.» هنرمندان جریان اصلی به طور فزاینده ای درگیر آن هستند. آلبوم تیلور سویفت، Evermore ، که برای اولین بار در ماه دسامبر به صورت دیجیتالی منتشر شده بود، رکورد فروش وینیل در 30 سال گذشته را شکست. انتظار می رود آلبوم هایی توسط Ed Sheeran ، ABBA و Coldplay به زودی از طریق وینیل منتشر شوند.

متأسفانه برای موزیسین ها، اکنون ضبط موسیقی بر روی وینیل تقریبا غیر ممکن شده است. در اواخر دهه 1990 و اوایل دهه 2000 اکثر کارخانه های ساخت وینیل تعطیل شدند. با شیوع کووید معدود سازندگان در آمریکا، جمهوری چک، آلمان و لهستان نیز بطور موقت تعطیل و باعث ایجاد کمبود شدند. در حال حاضر تقاضای موزیسین ها بیش از ظرفیت است. علاوه بر این، قیمت PVC ، پلاستیکی که برای تولید آن استفاده می شود، پس از آنکه طوفان ایدا در ماه آگوست 60 درصد تولید آمریکا را نابود کرد، افزایش یافته است، در حالی که تقاضا از سوی شرکت هایی که از PVC در اتومبیل، لوله و موارد دیگر استفاده می کنند، به شدت افزایش یافته است.

درک ون دن هویول، از Groove Distribution ، توزیع کننده موسیقی در شیکاگو، می گوید که لیبل های بزرگ با بستن کارخانه های ساخت وینیل خود در دهه 2000 این بحران را ایجاد کردند. اگر آنها این کارها را ادامه می دادند، تقاضا وجود داشت و نوازندگان کوچکتر اکنون اینقدر تحت فشار قرار نمی گرفتند. به هر حال واضح این است که گرین لانگ و دیگران برای انتشار آلبوم وینیل خود باید چند ماهی منتظر بمانند.

نمودار قیمت PVC در ایالات متحده