سرمایه‌گذاری 10 میلیارد دلاری اکسون موبیل در صنعت پتروشیمی چین قطعی شد

شرکت آمریکایی اکسون موبیل تصمیم خود برای سرمایه‌گذاری در یک طرح بزرگ پتروشیمی در استان گوانگدونگ واقع در جنوب چین را نهایی کرد. به گزارش اینپیا به نقل از نیپنا پایگاه خبری آی‌سی‌آی‌اس نوشت: شرکت اکسون‌موبیل آمریکا تصمیم نهایی خود را برای سرمایه‌گذاری در یک مجتمع پتروشیمی چند میلیارد دلاری هویژو در پارک پتروشیمی دایاوان […]

شرکت آمریکایی اکسون موبیل تصمیم خود برای سرمایه‌گذاری در یک طرح بزرگ پتروشیمی در استان گوانگدونگ واقع در جنوب چین را نهایی کرد.

به گزارش اینپیا به نقل از نیپنا پایگاه خبری آی‌سی‌آی‌اس نوشت: شرکت اکسون‌موبیل آمریکا تصمیم نهایی خود را برای سرمایه‌گذاری در یک مجتمع پتروشیمی چند میلیارد دلاری هویژو در پارک پتروشیمی دایاوان شهر هویژو در استان جنوبی گوانگدونگ چین گرفته است.

برنامه اکسون‌موبیل برای سرمایه‌گذاری در این طرح نخستین بار در نوامبر 2017 اعلام شد و کارهای اولیه ساخت‌و‌ساز در آوریل پارسال با هدف‌گذاری برای تکمیل در سال 2023 آغاز شد اگرچه از آن زمان پیشرفت چندانی نداشته است.

این مجتمع پتروشیمی در استان گوانگدونگ شامل یک واحد کراکر بخار ویژه تامین خوراک با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و 600 هزار تن و کارخانه‌های پایین‌دستی پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن خواهد بود که مواد مورد استفاده در صنایع بسته‌بندی، خودرو، دیگر صنایع و محصولات مصرفی را تولید خواهد کرد.

اکسون‌موبیل روز دوشنبه (17 آبان‌ماه) اعلام کرد: واحد کراکر بخار خوراک این مجتمع شامل سه خط پلی‌اتیلن عملکردی (PE) و دو خط پلی‌پروپیلن با عملکرد متمایز (PP) است.

100 درصد این طرح متعلق به اکسون‌موبیل خواهد بود که برای سرمایه‌گذاری خارجی در چین تاحدودی غیر معمول به نظر می‌آید، این مجتمع پتروشیمی با سرمایه‌گذاری 10 میلیارد دلاری در دو مرحله ساخته می‌شود.

درآمد عملیاتی سالانه این پروژه 39 میلیارد یوان (پنج میلیارد و 500 میلیون دلار) برآورد شده است، که مالیات آن در زمان رسیدن مرحله نخست به ظرفیت طراحی هفت میلیارد و 300 میلیون یوان خواهد بود.

این شرکت آمریکایی نیز در پالایشگاه فوجیان متعلق به سینوپک با ظرفیت پالایش روزانه 240 هزار بشکه و واحد جانبی کراکر بخار اتیلن با ظرفیت تولید سالانه 800 هزار تن 25 درصد سهم دارد.

ظرفیت واحد کراکر بخار پیش‌تر در سال 2019 میلادی بیش از سالانه یک میلیون و 200 هزار تن اعلام شده بود.

کارن مک کی، مدیرعامل بخش پتروشیمی اکسون‌موبیل، گفت: روند روز افزون تقاضا برای پلیمرهای عملکردی در چین ادامه خواهد داشت و ما در موقعیت خوبی برای پاسخگویی به نیازهای این بازار رو به رشد هستیم.

آنیتا یانگ، تحلیلگر ارشد آی‌سی‌ای‌اس در این باره گفت: اکسون‌موبیل ممکن است بیشتر مواد اولیه مانند نفتا را از طریق واردات تأمین کند.

این پروژه که قرار بود در سال 2023 راه‌اندازی شود، دو سال پیش از سوی دولت استانی گوانگدونگ تأیید شده بود.

این شرکت آمریکایی گفت: اکسون‌موبیل سرمایه‌گذاری‌های سرمایه‌ای کوتاه‌مدت روی دارایی‌های دارای مزیت با بالاترین ارزش بالقوه و توانایی ایجاد بازده سهامداران جذاب را در اولویت قرار داده است.

در این بیانیه اکسون‌موبیل آمده است: این طرح‌ها شامل پروژه‌های شیمیایی برای افزایش 60 درصدی محصولات با عملکرد بالا تا سال 2027 است.

اکسون‌موبیل اعلام کرد: در ایالات متحده آمریکا، پروژه شیمیایی سرمایه گذاری مشترک این شرکت با شرکت پتروشیمی سعودی بیسیک اینداستریز (سابک) اکسون موبیل واقع در نزدیکی منطقه کراپس کریستی (Corpus Christi) ایالت تگزاس در حال راه‌اندازی است.