این نشانه ها یعنی عملکرد خوبی در محیط کار دارید

رئیس یک شرکت وظیفه دارد به کارمندانش بگوید که برای پیشرفت باید بر چه موضوعاتی تمرکز کنند. همچنین اشتباهات آن‌ها را نیز باید متذکر شود.   درواقع انتقاد سازنده نوعی بازخورد دادن است. اما فراموش نکنید که بازخورد مثبت نیز لازم و ضروری است. اینکه کارمندان ببیند تلاش‌هایشان دیده می‌شود و کارشان ارزشمند است، بسیار […]

رئیس یک شرکت وظیفه دارد به کارمندانش بگوید که برای پیشرفت باید بر چه موضوعاتی تمرکز کنند. همچنین اشتباهات آن‌ها را نیز باید متذکر شود.

 

درواقع انتقاد سازنده نوعی بازخورد دادن است. اما فراموش نکنید که بازخورد مثبت نیز لازم و ضروری است. اینکه کارمندان ببیند تلاش‌هایشان دیده می‌شود و کارشان ارزشمند است، بسیار اهمیت دارد.

 

اگر شخصی ببیند که دیگران به او اعتقاد دارند، خودش نیز به این باور خواهد رسید. اما بسیاری از مدیران عادت به تشویق کردن کارمندان خود ندارند.

 

در چنین شرایطی به‌طور مستقیم از کارمندان قدردانی نمی‌شود. اما آن‌ها می‌توانند از نوع رفتار رئیسشان متوجه این موضوع شوند. اگر شما هم ۳ نشانه‌ زیر را در محیط کار خود احساس کردید، یعنی رئیستان از کار شما راضی است.

۱- مسئولیت‌های بیشتری به شما محول می‌شود

یک مدیر اگر احساس کند کارمندش نمی‌تواند مسئولیت‌های خود را انجام دهد، هیچ موقع وظایف بیشتری به او نمی‌دهد. بنابراین اگر وظایف بیشتری به شما داده شد، احساس بدی بابت این موضوع نداشته باشید.

 

می‌توانید حرف رئیستان را این‌گونه برداشت کنید که می‌گوید: «من تو را برای انجام دادن این کارها انتخاب کردم زیرا می‌دانم که در همه‌ کارها عملکرد بالایی داری.»

گاهی اوقات مدیران برای کم کردن کارهای خودشان وظایف جدید را به کارمندان محول می‌کنند. برای اینکه مطمئن شوید مسئولیت‌های جدید به دلیل توانایی‌هایی که دارید به شما محول شده است یا خیر، به سؤالهای زیر پاسخ دهید:

آیا این مسئولیت‌ها مهارت جدیدی به من یاد می‌دهند؟ آیا من را برای وارد شدن به پروژه‌های جدید آماده می‌کند؟
آیا باعث می‌شوند که من در یک کار مهم و حیاتی مشارکت داشته باشم؟
آیا کارهای جدید به من کمک می‌کنند که به سمت علاقه‌مندی‌هایم پیش بروم و پیشرفت کنم؟

اگر پاسخ حداقل یکی از این ۳ سؤال مثبت باشد، یعنی رئیستان فکر می‌کند که شما وظایف فعلی خود را به بهترین نحو انجام می‌دهید. او می‌خواهد راه‌های بیشتری برای پیشرفت کردن در مقابل شما قرار دهد. بنابراین از این موضوع استقبال کنید.

۲- استقلال بیشتری به شما داده می‌شود

همان‌طور که می‌دانید یکی از دلایل اصلی که رهبران همه چیزی را با جزئیات کامل بررسی می‌کنند این است که فکر می‌کنند کارمندان انتظاراتشان را برآورده نمی‌کنند. البته برعکس این موضوع نیز حقیقت دارد. اگر رئیسی جزئیات کاری کارمندانشان را بررسی نمی‌کند، یعنی هیچ ایرادی در کار آن‌ها وجود ندارد.

بنابراین اگر رئیستان دست شما را در تصمیم‌گیری باز می‌گذارد، یعنی به کار شما و مهارت‌هایتان اعتماد کامل دارد. رئیستان در چنین شرایطی معمولا می‌گوید نیازی نیست همه چیز را ابتدا با او هماهنگ کنید و کافی است که سؤالهای مهم را از او بپرسید. دادن وظایف جدید و نظارت نکردن بر نحوه‌ی انجام آن نیز همین معنا را می‌دهد. یعنی شما بدون نظارت رئیس نیز کارتان را عالی انجام می‌دهید و او به شما اعتماد کامل دارد.

۳- به شما فرصت دیده شدن می‌دهند

بهترین رهبران اجازه می‌دهند که کارمندانشان موارد جدید را با کار کردن تجربه کنند و یاد بگیرند. آن‌ها می‌دانند که کدام کارمندشان را باید برای انجام این کار انتخاب کنند. به‌عنوان مثال از فرد مورد نظر خود می‌خواهند که به امور یکی از مشتری‌های مهم رسیدگی کند یا در یک سخنرانی مهم از طرف شرکت صحبت کند. رهبران افرادی را برای انجام این کار انتخاب می‌کنند که به عملکردشان شک نداشته باشند. اگر شما هم شرایط مشابهی داشتید و برای سخنرانی کردن از طرف شرکت انتخاب شدید، یعنی رئیستان به شما ایمان دارد.

اگر دقت کرده باشید، متوجه می‌شوید که هر ۳ مورد ذکرشده، ارتباط مستقیمی با اعتماد رئیس دارند. بنابراین پیش از اینکه رئیستان بگوید، خودتان برای قبول کردن مسئولیت‌های بیشتر داوطلب شوید. شرکتی را که در آن کار می‌کنید، به افراد مهم معرفی کنید. همچنین کار خود را به بهترین نحو انجام دهید تا اعتماد رئیستان را جلب کنید.