تزلزل بازار پلی‌‌‌پروپیلن چین

این هفته قیمت پلی‌پروپیلن چین کاهش یافت و به ابهام در آینده بازار این کالا در آسیا منجر شد. به گزارش اینپیا به نقل از ویکی‌‌‌شیمی، قیمت پلی‌پروپیلن موسوم به PP چین به دلیل تقاضای ضعیف، انتظارات مازاد عرضه و پیش‌بینی آینده نزولی بازار در طول هفته کاهش یافت. میزان ریزش قیمت‌های دلاری کمتر از […]

این هفته قیمت پلی‌پروپیلن چین کاهش یافت و به ابهام در آینده بازار این کالا در آسیا منجر شد.

به گزارش اینپیا به نقل از ویکی‌‌‌شیمی، قیمت پلی‌پروپیلن موسوم به PP چین به دلیل تقاضای ضعیف، انتظارات مازاد عرضه و پیش‌بینی آینده نزولی بازار در طول هفته کاهش یافت. میزان ریزش قیمت‌های دلاری کمتر از بهای این کالا در بازارهای محلی بود؛ زیرا قیمت‌های پیشنهادی فروشندگان خارجی همچنان بالاست و فعالان بازار دیدگاه‌‌‌های متفاوتی نسبت به آینده بازار دارند. شاخص PP داخلی چین ۵۰۰یوآن در طول هفته و ۳۰۰یوآن در طول روز قبل کاهش یافت. طبق داده‌‌‌ها، شاخص PP رافیای CFR شرق دور آسیا با ۴۰دلار در هر تن کاهش، در طول هفته منتهی به ۲۰ اکتبر به ۱۲۷۰ دلار در تن رسید.

تاجران چینی همچنان وضعیت عملیاتی PP و تقاضای پایین‌‌‌دست را در میان محدودیت‌های مصرف انرژی رصد می‌کنند. علت پیش‌بینی مازاد عرضه را نیز می‌توان در ضعیف بودن میزان تقاضای پایین‌‌‌دست و موجودی بالای PP جست‌وجو کرد. این احتمال نیز وجود دارد که با توجه به سیاست دولت در مورد قیمت زغال‌سنگ، قیمت PP بیشتر کاهش یابد.

در جنوب‌شرق آسیا نیز نظرات متفاوت بود؛ زیرا پیشنهادهای فروش، بالا و محدود بود، اما برخی از خریداران محتاط و منتظر شفافیت در بازار چین بودند. با این حال، شاخص‌‌‌های خرید افزایشی بود. به نظر می‌رسد احیای تقاضا در این منطقه نیز به زمان بیشتری برای بهبود کامل نیاز دارد.

تقاضای پلی‌‌‌پروپیلن در هند و پاکستان در میان محدودیت پیشنهادهای فروش از خارج از کشور خوب بود که بار دیگر به افزایش قیمت‌ها منجر شد، اما در برابر قیمت‌های بالاتر مقاومت وجود داشت و برخی از پیشنهادها قابل قبول نبودند. خریداران احتیاط بیشتری به خرج می‌دهند و بازارهای چین و جنوب شرق آسیا را از نزدیک زیر نظر دارند. تاخیر در ارسال کوپلیمر از سنگاپور همچنان باعث کمبود این ماده در هند شده است.