تورم دلاری اقلام صادراتی ایران به 4.1 درصد رسید

نرخ تورم سالانه کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های ریالی 21.7 درصد رشد و مبتنی بر داده های دلاری 4.1 درصد افزایش داشته است.   به گزارش اینپیا به نقل از پایگاه خبری اتاق ایران، گزارش مرکز آمار ایران از وضعیت شاخص قیمت کالاهای صادراتی نشان می‌دهد که در سال ١٤٠٠ نرخ تورم صادرات، در برآورد […]

نرخ تورم سالانه کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های ریالی 21.7 درصد رشد و مبتنی بر داده های دلاری 4.1 درصد افزایش داشته است.

 

به گزارش اینپیا به نقل از پایگاه خبری اتاق ایران، گزارش مرکز آمار ایران از وضعیت شاخص قیمت کالاهای صادراتی نشان می‌دهد که در سال ١٤٠٠ نرخ تورم صادرات، در برآورد ریالی و دلاری افزایش یافته است.

تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده­ های ریالی در ١٤٠٠ نسبت به سال قبل ١٩٣.٩ درصد بوده که در مقایسه با تورم سال  ٩٩ که ١٧٢.٢ درصد بوده است، ٢١.٧ درصد افزایش داشته است.

همچنین تغییرات میانگین شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده­ های دلاری در سال ١٤٠٠ نسبت به سال قبل، ٦.٩ درصد بوده است که در مقایسه با تورم ۲.۸ درصدی سال ۹۹، حدود ٤.١ درصد افزایش داشته است. در گروه­‌های اصلی کمترین نرخ تورم سالانه در بخش ریالی مربوط به گروه « مواد پلاستیکی و اشیاء ساخته شده از این مواد و …» با ٦٩.٢ درصد و بیشترین نرخ مربوط به گروه « ماشین آلات و وسایل مکانیکی، ادوات برقی، اجزاء و قطعات آن­ها و …» با ٤٨٩.٨ درصد است.

تورم نقطه به نقطه کالاهای صادراتی مبتنی بر داده­ های ریالی در سال ١٤٠٠ نیز نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٩٣.١ درصد است که در مقایسه با تورم ۲۲۹.۸ درصدی نقطه به نقطه زمستان سال قبل،  ٣٦.٨ درصد کاهش داشته است. همچنین تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده­ های دلاری در فصل بهار ١٤٠٠ نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٢.٧ درصد است که در مقایسه با تورم نقطه به نقطه زمستان که این عدد برابر با ٧.٨ درصد بوده است، ٤.٩ درصد افزایش را تجربه کرده است.

در گروه­ های اصلی کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه در بخش ریالی مربوط به گروه « مواد پلاستیکی و اشیاء ساخته شده از این مواد و …» با ٦٠.٢ درصد  و بیشترین نرخ مربوط به گروه « آلات و دستگاه­ های اپتیک، عکاسی، سینماتوگرافی و…» با ٤١٧.٨ درصد است.

به علاوه نرخ تورم فصلی کالاهای صادراتی مبتنی بر داده­ های ریالی نسبت به فصل قبل ١٣.٧ درصد است که در مقایسه با تورم فصلی 33 درصدی زمستان قبل، حدود ١٩.٣ درصد کاهش داشته است. همچنین تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده­ های دلاری نیز در فصل بهار ١٤٠٠ نسبت به فصل قبل،  ٣.٣ درصد است که در مقایسه با تورم فصلی زمستان ۹۹ که این عدد ٧.٢ درصد بوده، حدود ٣.٨ واحد درصد کاهش داشته است.

در گروه­ های اصلی کمترین نرخ تورم فصلی در بخش ریالی مربوط به گروه «مروارید طبیعی یا پرورده، سنگ­های گرانبها یا نیمه گرانبها و…» با ٠.٢ درصد و بیشترین نرخ مربوط به گروه «آلات و دستگاه­ های اپتیک، عکاسی، سینماتوگرافی و …» با ٦٩.٤ درصد است. همچنین بیشترین کاهش مربوط به گروه «مواد پلاستیکی و اشیاء ساخته شده از این مواد و…» با ‌١.٥- درصد است.

قیمت کالاهای صادراتی یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر میزان مبادلات خارجی کشورها و نیز یکی از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله است و تغییرات آن­ها از اهمیت بالایی برخوردار است.