دو سوم ظرفیت صنایع پلیمری خالی است

مدیرکل دفتر صنایع پلیمری و شیمیایی وزارت صمت گفت: ظرفیت تولید در صنایع پلیمری ۲۵میلیون تن است که سال گذشته یک‌سوم این ظرفیت مورد استفاده قرار گرفت. محسن صفدری افزود: ظرفیت تولید ایجادشده در صنایع پلیمری مربوط به واحد‌‌‌های تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری با ۴۰‌درصد پیشرفت فیزیکی است و در سال ۱۴۰۰، ۸میلیون و ۸۴‌هزار […]

مدیرکل دفتر صنایع پلیمری و شیمیایی وزارت صمت گفت: ظرفیت تولید در صنایع پلیمری ۲۵میلیون تن است که سال گذشته یک‌سوم این ظرفیت مورد استفاده قرار گرفت.

محسن صفدری افزود: ظرفیت تولید ایجادشده در صنایع پلیمری مربوط به واحد‌‌‌های تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری با ۴۰‌درصد پیشرفت فیزیکی است و در سال ۱۴۰۰، ۸میلیون و ۸۴‌هزار تن محصولات پلیمری توسط مجتمع‌‌‌های پتروشیمی تولید شده است.

وی با اشاره به میزان نیاز کشور به محصولات پلیمری گفت: براساس سهمیه‌‌‌ای که برای ۴‌هزار و ۸۷۰واحد تولیدی صنایع پایین‌دستی در سامانه بهین‌یاب به ثبت رسیده است، نیاز واحد‌‌‌ها ۷۲۰‌هزار تن برآورد و مازاد آن صادر می‌شود.

صفدری افزود: در ۹ماهه امسال، ۳میلیون و ۶۶۵‌هزار و ۲۲۵تن انواع محصولات پلیمری در بورس عرضه شده و با توجه به مازاد بر تولید، بخش عمده این تولیدات صادر می‌شود.

مدیرکل دفتر صنایع پلیمری و شیمیایی وزارت صمت با انتقاد از رقابت قیمت محصولات پلیمری در بورس گفت: با وجود آنکه تولید محصولات پلیمری بیشتر از مصرف کشور است، به دلیل رقابت قیمتی که در بورس‌کالا برای این محصولات وجود دارد، با قیمت بالا عرضه می‌شود و همین رقابت به افزایش قیمت تمام‌شده محصولات پلاستیکی می‌انجامد و در نهایت هزینه این رقابت را مردم می‌‌‌پردازند.

صفدری با اشاره به تخلف برخی از مجتمع‌‌‌های پتروشیمی در صادرات محصولات پلیمری، افزود: متاسفانه پتروشیمی‌ها، برخی کالا‌‌‌هایی را که صادرات آنها ممنوع شده، صادر می‌کنند. به همین دلیل اخیرا مصوبه‌‌‌ای با این مضمون در ستاد تنظیم بازار تدوین و ابلاغ شد که مجتمع‌‌‌های پتروشیمی و سایر تولیدکنندگانی که کالای آنها در بورس عرضه می‌شود، در صورت رعایت حداقل عرضه، می‌‌‌توانند مجوز صادرات را از وزارت صمت دریافت کنند.

وی تصریح کرد: با این دستورالعمل می‌‌‌توان صادرات محصولاتی را که بازار آنها ملتهب است یا در داخل با ارزش‌افزوده بیشتری قابلیت تولید دارند، مدیریت کرد و وزارت صمت به این موضوع به صورت جدی ورود کرده و حتما صادرات آنها را محدود می‌کند.

منبع: شاتا