در بحبوحه نگرانی‌های تورمی

سرمایه گذاران جهانی از صندوق های سهام عقب نشینی کردند

سرمایه‌گذاران جهانی برای دومین هفته متوالی در هفته منتهی به ۱۰ آوریل، در بحبوحه نگرانی‌های مداوم تورم و کاهش انتظارات برای کاهش نرخ بهره در آمریکا، سرمایه‌های خود را از صندوق‌های سهام بیرون کشیدند.

داده‌های اقتصادی منتشرشده جدید نشان می دهد: در آمریکا قیمت‌های مصرف‌کننده در ماه مارس بیش‌ازحد انتظار افزایش‌یافته و همین موضوع تردید نسبت به‌احتمال کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در ماه ژوئن را افزایش داده است. تحت تأثیر همین روند،  صندوق‌های سهام آسیایی به ترتیب ۲٫۷ میلیارد دلار و ۱٫۹ میلیارد دلار خروجی سرمایه داشته‌اند.

از سوی دیگر، صندوق‌های سرمایه‌گذاری اروپایی ۸۹۱ میلیون دلار ورودی جمع‌آوری کرده‌اند. در بخش‌های مختلف صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاران ۷۰۸ میلیون دلار خالص از بخش فناوری خارج کردند که روند خرید ۱۲ هفته‌ای را شکست.

در مقابل، صندوق‌های سهام جهانی در ۳ ‌ماهه اول سال، جریان ورودی قوی ۶۰ میلیارد دلاری داشتند که ناشی از پیش‌بینی سرمایه‌گذاران از کاهش نرخ‌های فدرال رزرو بود که جذابیت سهام جهانی پرخطر را افزایش داد. در همین حال، صندوق‌های اوراق قرضه جهانی با جذب ۱۲٫۸ میلیارد دلار در هفته، جریان‌های ورودی قوی را به خود جذب کردند که ناشی از کاهش انتظارات برای کاهش نرخ بهره در کوتاه‌مدت در آمریکا بود.

صندوق‌های اوراق قرضه شرکتی دلاری آمریکا خروجی‌هایی به میزان ۱ میلیارد دلار تجربه کردند و صندوق‌های اوراق قرضه دلاری پربازده جهانی هم شاهد کاهش ۴۷۳ میلیون دلاری بوده‌اند. پس از ورود ۱۰۵ میلیارد دلاری سرمایه در هفته گذشته، صندوق‌های بازار پول جهانی با خروج ۳ میلیارد دلاری سرمایه مواجه شده‌اند.

در بازار کالاها، سرمایه‌گذاران سهام صندوق‌های فلزات گران‌بها را به ارزش ۵۲۴ میلیون دلار فروختند تا روند خرید ۶۹۱ میلیون دلار هفته قبل معکوس شود. از سوی دیگر صندوق‌های انرژی شاهد خروج خالص ۷۶ میلیون دلاری بوده‌اند.

داده‌های ۲۹ هزار ۵۸۳ صندوق بازارهای نوظهور (EM) نشان از کاهش خرید اوراق قرضه در این بازارها را دارد و سرمایه‌گذاران در مقایسه با خرید ۱٫۶۷ میلیارد دلاری هفته پیش، تنها ۵۹۷ میلیون دلار خرید کرده‌اند. علاوه بر این، سرمایه‌گذاران در هفته منتهی به ۱۰ آوریل ۱٫۷ میلیارد دلار از صندوق‌های سهام EM خارج کردند که بیشترین مقدار در ۵ هفته گذشته بوده است.