افزایش حجم فروش پتروشیمی‏‏‌ها با حمایت انتظارات تورمی

سرما در رینگ پلیمرها کارساز نشد

رینگ محصولات پتروشیمی ظرف هفته‏‏‌های پایانی سال ۱۴۰۲ با استقبال خوب خریداران مواجه شده است. افزایش انتظارات تورمی و خریدهای فصلی به رونق این رینگ منجر شده است. در عین حال رشد مستمر اما آهسته نرخ حواله ارز و قیمت محصولات پتروشیمی در بازار جهانی باعث افزایش مستمر قیمت‌های پایه شده و این موضوع نیز از رونق این رینگ حمایت می‌کند.

Untitled-7 copy

قیمت پایه محصولات پلیمری و شیمیایی برای عرضه در رینگ فیزیکی بورس‌کالای ایران با ترکیبی از افزایش و کاهش قیمت اما عمدتا افزایشی اعلام شد. نرخ حواله ارز در بازار مبادله به‌‌‌عنوان بهای ارز مورد استفاده در تعیین قیمت پایه عمده محصولات پتروشیمی، رشد 0.47درصدی داشت و به 39‌هزار و 864تومان رسید. رشد حدود 0.5درصدی نرخ حواله ارز، محرک رشد قیمت‌های پایه در رینگ فیزیکی بورس‌کالای ایران بود.

سیگنال جهانی افزایشی شد

افزایش بهای محصولات پتروشیمی در بازار جهانی ظرف هفته‌‌‌های اخیر محرک دیگری بود که از رشد قیمت پایه این محصولات حمایت کرد. از ابتدای فوریه نفتا در بازار جهانی در مسیر صعود نرخ نوسان داشت؛ این صعود قیمتی حامی رشد بهای پایه اغلب محصولات پلیمری بود. ظرف روز پایانی هفته اخیر هر تن نفتا با نرخ 660دلار به ازای هر تن معامله شد؛ کانال 660دلاری بیشترین نرخ فروش نفتا در بازه پنج‌ماه اخیر بود. تشدید تنش در منطقه خاورمیانه به نگرانی‌ها در خصوص عرضه نفت و فرآورده‌‌‌های آن افزوده و زمینه رشد بهای این محصول در بازار جهانی را مهیا کرده است. در این شرایط صعود بهای نفتا حامی رشد بهای محصولات پتروشیمی در بازار جهانی شده و سیگنالی افزایشی برای قیمت پایه این محصولات در رینگ داخل به همراه داشته است. در این شرایط حملات اوکراین به پالایشگاه‌‌‌های روسیه نیز یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان جهان را تحت‌تاثیر قرار داد و به کاهش حدود 30درصدی کل صادرات منجر شد.