مهلت یک ماهه دستگاه های دولتی برای ارائه برنامه عملیاتی رشد غیرتورمی

معاون اقتصادی رئیس جمهور به وزارتخانه‌ها نامه‌ای جداگانه داد. به گزارش اینپیا به نقل از تسنیم، محسن رضایی، معاون اقتصادی رئیس جمهور طی نامه‌های جداگانه ضمن ابلاغ سرفصل وظایف هر یک از دستگاه‌های دولتی در چارچوب نقشه راه رشد غیرتورمی از آنها خواست تا ظرف یک ماه برنامه‌های عملیاتی خود را ارائه کنند. اواخر آبان […]

معاون اقتصادی رئیس جمهور به وزارتخانه‌ها نامه‌ای جداگانه داد.

به گزارش اینپیا به نقل از تسنیم، محسن رضایی، معاون اقتصادی رئیس جمهور طی نامه‌های جداگانه ضمن ابلاغ سرفصل وظایف هر یک از دستگاه‌های دولتی در چارچوب نقشه راه رشد غیرتورمی از آنها خواست تا ظرف یک ماه برنامه‌های عملیاتی خود را ارائه کنند.

اواخر آبان ماه بود که وزارت اقتصاد از نقشه راه رشد غیر تورمی رونمایی کرد. این طرح تنها برخی محورهای کلی را در برداشت و براساس توضیحات ارائه شده از سوی وزارت اقتصاد باید با همکاری دیگر دستگاه‌های کشور به یک برنامه عملیاتی تبدیل شود.

برهمین اساس محسن رضائی، معاون اقتصادی رئیس جمهور طی نامه‌های جداگانه وظایف هر یک از وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولت را به آنها ابلاغ کرده تا برنامه‌های عملیاتی خود را برای بررسی و تصویب در ستاد هماهنگی اقتصادی ارائه کنند. با توجه به تاریخ ارسال و زمان تعیین شده در نامه‌ها، دستگاه‌های اجرایی کشور باید برنامه مورد نظر خود را تا تاریخ ۲۲ دی ماه ۱۴۰۰ تدوین کنند.

سرفصل وظایف وزارت اقتصاد و دارایی در نقشه راه رشد غیر تورمی به شرح زیر است:

– رفع موانع ورود به کسب و کار با همکاری دستگاههای صادر کننده مجوز کسب و کار

– افزایش منابع بودجه و تأمین مالی غیرتورمی کسری بودجه با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و معاونت حقوقی ریاست جمهوری

– کاهش اصطکاک‌های تولید با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، معاونت حقوقی ریاست جمهوری و قوه قضائیه

– تقویت تأمین مالی زنجیره‌ای با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

سرفصل وظایف سازمان برنامه و بودجه در نقشه راه رشد غیر تورمی به شرح زیر است:

– کاهش مصارف بودجه با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت راه و شهرسازی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان اداری و استخدامی کشور.

– اخذ و ارزیابی پیشنهادهای دستگاه‌های اجرایی در خصوص پروژه‌های پیشران بخش‌های اقتصادی و ارائه پیشنهاد برای پروژه‌های مصوب به معاون اول محترم رئیس جمهور.

– مدیریت افکار عمومی جهت کنترل انتظارات تورمی با همکاری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران.

سرفصل وظایف بانک مرکزی در نقشه راه رشد غیر تورمی به شرح زیر است:

– بهبود تراز ارزی و کاهش نوسانات ارزی با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت امور خارجه و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز

– تقویت سازوکارهای نظارت بانکی

– هدایت اعتبارات به سمت تولید باهمکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت امور اقتصادی و دارایی

– اصلاح اساسی رابطه نفت با بانک مرکزی با همکاری وزارت نفت

– پیمان سپاری ارزی با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت

– پیمان پولی دو و چندجانبه با همکاری وزارت امور خارجه

سرفصل وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت در نقشه راه رشد غیر تورمی به شرح زیر است:

– بازارسازی و اصلاح شبکه توزیع داخلی و خارجی با همکاری ستاد تنظیم بازار، وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت خارجه

– افزایش پیش‌بینی پذیری اقتصاد با همکاری وزارت نیرو، وزارت نفت، وزارت جهاد کشاورزی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

– توسعه صادرات با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت امور خارجه و سازمان برنامه و بودجه کشور

– معرفی و تبیین پروژه‌های پیشران وزارت صنعت، معدن و تجارت و ارائه آنها به سازمان برنامه و بودجه کشور