مهلت ۴۲ روزه برای رفع تعهد ارزی با واگذاری پروانه‌ صادراتی به‌غیر

به گزارش اکوایران: طبق ابلاغیه سازمان توسعه تجارت، صادرکنندگان تا پایان امسال فرصت دارند به منظور استفاده از روش واگذاری پروانه صادراتی به‌غیر، اقدامات لازم را انجام دهند. سرپرست دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت طی ابلاغیه‌ای به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استانی، اعلام کرد: صادرکنندگان مشمول تعلیق و تعقیب قضایی ناشی از […]

به گزارش اکوایران: طبق ابلاغیه سازمان توسعه تجارت، صادرکنندگان تا پایان امسال فرصت دارند به منظور استفاده از روش واگذاری پروانه صادراتی به‌غیر، اقدامات لازم را انجام دهند.

سرپرست دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت طی ابلاغیه‌ای به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استانی، اعلام کرد: صادرکنندگان مشمول تعلیق و تعقیب قضایی ناشی از عدم ایفای تعهدات ارزی که تاکنون موفق به ایفای تعهدات ارزی نشده‌اند تا پایان امسال فرصت دارند به منظور استفاده از روش واگذاری پروانه صادراتی به غیر، اقدامات لازم را انجام دهند.

در این ابلاغیه آمده است: صادرکنندگان مشمول تعلیق تعقیب قضایی ناشی از عدم ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات که تاکنون موفق به ایفای تعهدات ارزی نشده‌اند، پس از مراجعه به بازپرس ذیربط و دریافت نامه تعلیق و تعقیب قضایی تا پایان سال فرصت دارند تا به منظور استفاده از روش واگذاری پروانه صادراتی به غیر، مدارک لازم را به دبیرخانه کمیته اقدام ارزی تحویل دهند.

این ابلاغیه می‌افزاید: صادرکنندگان مشمول این ابلاغیه باید تعهدنامه محضری واردکننده واجد ارز، مدرک احراز ارز واردکننده، درخواست صادرکننده، فایل اکسل کوتاژهای صادراتی مصرف نشده سال ۱۳۹۷ و نامه بازپرس را به دبیرخانه کمیته اقدام ارزی تحویل دهند.

همچنین رفع تعلیق کارت‌های بازرگانی این گروه، مستلزم دستور قضایی و احراز ارز حاصل از صادرات در کمیته موضوع بند ۲ بسته سیاستی به منظور انجام واردات از محل صادرات خود خواهد بود.

پروانه صادراتی در چه مواردی صادر می شود؟ گمرک پس از تایید کالاهای صادراتی مجوزی را با عنوان تاییدیه کالا برای صادرکنندگان صادر می کند، این مجوز در واقع همان پروانه صادرات است. دریافت این مجوز منوط به ارائه مدارکی مثل شرح کالاها و کد کشورها و کدهای صادراتی خواهد بود.