وزارت اقتصاد مکلف به ارتقای پایگاه اطلاعات قوانین محیط کسب‌وکار شد

نمایندگان مجلس  شورای اسلامی وزرات اقتصاد را مکلف کردند که طی  ۶ ماه نسبت به اصلاح و ارتقای پایگاه اطلاعات قوانین و مقررات محیط کسب وکار اقدام کنند. به گزارش اینپیا به نقل از ایرنا، نمایندگان  مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز-دوشنبه- با اصل ماده ۲ طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار موافقت کردند. […]

نمایندگان مجلس  شورای اسلامی وزرات اقتصاد را مکلف کردند که طی  ۶ ماه نسبت به اصلاح و ارتقای پایگاه اطلاعات قوانین و مقررات محیط کسب وکار اقدام کنند.

به گزارش اینپیا به نقل از ایرنا، نمایندگان  مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز-دوشنبه- با اصل ماده ۲ طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار موافقت کردند.

متن این ماده بدین شرح است:  ماده ۳۰- وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است با همکاری معاونت ذیربط رییس جمهور حداکثر شش‌ماه پس از لازم الاجراشدن این قانون ، با استفاده از ظرفیت های موجود نسبت به اصلاح و ارتقاء «پایگاه اطلاعات قوانین و مقررات مرتبط با محیط کسب وکار» اقدام نماید.

در این طرح امده است:دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون خدمات کشوری مکلفند پیش‌نویس آئین‌نامه، دستورالعمل یا بخشنامه خود را یک هفته قبل از صدور، در تارنمای خود به اطلاع عموم و فعالان اقتصادی برسانند تا فرصت لازم برای اعلام نظرات عموم یا فعالان اقتصادی و تشکل ها وجود داشته باشد. همچنین دستگاه‌های اجرایی مکلفند هرگونه آئین‌نامه، دستورالعمل یا بخشنامه یا مقرره خود را بلافاصله در پایگاه مذکور ثبت نمایند و به اطلاع عموم برسانند. از یکسال پس از لازم الاجرا شدن این قانون، مقررات تنها در صورت ثبت در پایگاه موضوع این ماده نافذ می‌باشد.

همچنین نمایندگان  در این جلسه با  تبصره ۷ ماده یک این طرح موافقت کردند. متن تبصره ۷ بدین شرح است:‌از شش‌ماه پس از لازم‌الاجراشدن این قانون هرگونه استعلام، تمدید یا ابطال مجوز، تنها از طریق شناسه یکتای مجوز صادره (صادرشده از طریق درگاه ملی مجوزهای کشور) قابل انجام است. امکان استعلام شناسه یکتای صادره برای دارندگان مجوزها در درگاه ملی مجوزهای کشور باید برای عموم مردم فراهم باشد. مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار موظف است برای مجوزهای کسب و کار اخذ شده قبل از لازم الاجراشدن این قانون، با درخواست کتبی یا الکترونیکی دارنده مجوز، ظرف یک ماه از زمان درخواست شناسه یکتا، مجوز صادر کند.کسب‌وکارهایی که از دو سال پس از لازم‌الاجرا شدن این تبصره، شناسه یکتای مجوز صادره نداشته باشند، به لحاظ قانونی فاقد مجوز محسوب می‌شوند.