افزایش صادرات غیر نفتی ایران به ۴۰ میلیارد دلار

به گزارش اینپیا و به نقل از روابط عمومی گمرک ایران، مهدی میر اشرفی در جمع هیات بلند پایه گمرک اقلیم کردستان عراق ، مدیران گمرکات مرزی و معاونین استانداری کردستان و کرمانشاه با بیان این مطلب برمشترکات فرهنگی دو کشور ایران و عراق تاکید کرد و با اشاره به اهمیت نقش گمرکات افزود: گمرکات دو طرف […]

به گزارش اینپیا و به نقل از روابط عمومی گمرک ایران، مهدی میر اشرفی در جمع هیات بلند پایه گمرک اقلیم کردستان عراق ، مدیران گمرکات مرزی و معاونین استانداری کردستان و کرمانشاه با بیان این مطلب برمشترکات فرهنگی دو کشور ایران و عراق تاکید کرد و با اشاره به اهمیت نقش گمرکات افزود: گمرکات دو طرف می توانند در توسعه این اشتراکات و همکاری ها به شدت موثر باشند.

معاون وزیر اقتصاد در این نشست ضمن تشریح دستاوردهای سفر اخیر خود به مرز باشماق مریوان و بیان مشکلات در گمرکات مشترک در دوسوی مرز، همکاری و یکپارچگی سازمان های دخیل در تشریفات گمرکی را در داخل کشورها و میان گمرکات دو طرف لازم و ضروری دانست و ادامه داد: بر اساس آنچه که سازمان جهانی گمرک اعلام کرده است هر یک روز توقف کالا یک درصد هزینه کالا را بالا می برد و ما باید با توسعه همکاری های مشترک معطلی در مرزهای گمرکی را به حداقل برسانیم.

میراشرفی ایجاد هماهنگی میان گمرکات دو طرف و پس از آن میان سازمان های داخلی را در امر تجارت از استانداردهای توصیه شده سازمان جهانی عنوان کرد و گفت: در دو طرف مرز دستگاههای ذیمدخل در امر تجارت خارجی هنوز تحت مدیریت هماهنگ مرزی قرار نگرفته اند و باید دورازه مشترک مرزی میان دو طرف ایجاد شود . البته برخی رویه های گمرکی از جمله کارنه تیر ، کارنه دوپاساژ یا تریپتیك (TRIPTYQUE) در عراق شکل نگرفته است .

رئیس کل گمرک ایران به حجم تجاری میان ایران و عراق اشاره کرد و گفت:رقم صادرات ایران در 11 ماهه سال جاری به 40 میلیارد دلار رسید و عراق و به خصوص اقلیم کردستان بزرگترین شریک تجاری ما است و پیش بینی می شود، رقم صادرات ما به عراق تا پایان سال به 10 میلیارد دلار برسد. عراق در حوزه صادرات انواع کالا فقط با اختلاف 100 میلیون دلار پس از چین در رتبه دوم قرار گرفته و 8 میلیارد و 200 میلیون دلار از صادرات کشورمان را به خود اختصاص داده است و این آمار حکایت از آن دارد که این کشور به زودی شریک اول تجاری ایران در بخش صادرات غیر نفتی خواهد بود .

رئیس کل گمرک ایران در ادامه به افزایش 10 درصدی ترانزیت انواع کالا به عراق اشاره کرد و در خصوص توسعه تجارت با ارائه چندین پیشنهاد خواستار رفع موانع گمرکی میان دو کشور شد. میر اشرفی ایجاد دروازه مشترک مرزی را در اولویت قرار داد و گفت: دروازه مشترک مرزی در دنیا تجربه بسیارمفیدی است و ما باید با حل مشکلات هر چه زودتر به استانداردهای گمرکی موجود در دنیا برسیم.

بنابراین گزارش ؛ تنظیم ساعات کاری دو طرف و همچنین افزایش این ساعت در صورت لزوم به 24 ساعت پیشنهاد دیگر رئیس کل گمرک ایران به رئیس گمرک اقلیم کردستان بود. میر اشرفی ادامه داد: ما نیاز داریم قوانین و مقرارات به موقع و کامل به اطلاع ما برسد تا در اختیار فعالان اقتصادی قرار گرفته ومشکلات کمتری را در این خصوص شاهد باشیم.

سامان عبدالرحمن عزیز رئیس گمرک اقلیم کردستان عراق مطرح کرد:
توافق با دولت مرکزی عراق برای اعمال قوانین یکسان گمرکی

رئیس گمرک اقلیم کردستان عراق در نشست با رئیس کل گمرک ایران از توافق با دولت مرکزی برای اعمال قوانین یکسان گمرکی خبر داد.

سامان عبدالرحمن عزیز با اشاره به حمایت های همیشگی ایران در روزهای سخت و مشترکات دیرینه دو کشور، سیاست درهای باز را سیاست مراودات با ایران عنوان کرد و گفت: ما و دولت مرکزی برای اعمال قوانین یکسان به توافق رسیدیم و خوشبختانه از ده روز پیش این قوانین یکسان اعمال می شوند.