افزایش قیمت‌ها در بورس و ریزش قیمت‌ در بازار آزاد

به گزارش اینپیا، قیمت های پایه محصولات پتروشیمی امروز رشدی قابل توجه را تجربه کردند و میانگین هفتگی دلار نیمایی نیز با 9.295 ریال افزایش به 246.027 ریال رسید.   این در حالی است که قیمت های جهانی مواد اولیه پلیمری نیز در بیشتر گریدها با افزایش همراه شده بودند و این دو فاکتور موجب شدند که قیمت های […]

به گزارش اینپیا، قیمت های پایه محصولات پتروشیمی امروز رشدی قابل توجه را تجربه کردند و میانگین هفتگی دلار نیمایی نیز با 9.295 ریال افزایش به 246.027 ریال رسید.

 

این در حالی است که قیمت های جهانی مواد اولیه پلیمری نیز در بیشتر گریدها با افزایش همراه شده بودند و این دو فاکتور موجب شدند که قیمت های پایه باز هم مانند هفته گذشته به صورت یکپارچه با افزایش مواجه شود.

 

در این میان نکته جالب توجهی که وجود دارد این است که قیمت ارز در بازار آزاد مانند نرخ میانگین ماهانه دلار نیمایی از ثبات برخوردار نیست و با توجه به نزدیک شدن به انتخابات آمریکا و افزایش میل معامله گران به نقد کردن سرمایه های خود، شاهد رزش قیمت های ارز در بازار آزاد هستیم.

 

این مساله موجب شده است که فروشندگان مواد اولیه در بازار آزاد حاضر باشند که در برخی موارد مواد اولیه خود را برابر با قیمت های پایه و حتی پایین تر از آن نیز به فروش برسانند.

 

با این وجود باید دید که روند نرخ ارز در بازار آزاد در روزهای آتی به چه شکل خواهد بود و این در شرایطی است که زمزمه هایی از امکان فروش دلار صادرکنندگان به نرخ سنا نیز به گوش می رسد که اگر این اتفاق رخ دهد، احتمال دارد که نرخ ارز نیمایی از تعیین قیمت ها کنار رفته و شاهد کاهش فاصله نرخ های بورس و بازار باشیم که این مساله به خودی خود می تواند با وجود احتمال شوک قیمت در کوتاه مدت، در درازمدت بازار را به ثبات رسانده و دلالی را به حداقل برساند.