داستان رفع انحصار PVCS60

به گزارش اینپیا، پی وی سی گرید S60 پیش از این تنها در اختیار 5 شرکت داروسازی برای تولید روکش قرص بود و دیگر واحدها مانند تولید کنندگان لوله و اتصالات و گرانول سازان مشمول خرید این گرید از بورس کالا نمی شدند، از طرفی این گرید در بازار آزاد به فروش می رسید و با توجه به […]

به گزارش اینپیا، پی وی سی گرید S60 پیش از این تنها در اختیار 5 شرکت داروسازی برای تولید روکش قرص بود و دیگر واحدها مانند تولید کنندگان لوله و اتصالات و گرانول سازان مشمول خرید این گرید از بورس کالا نمی شدند، از طرفی این گرید در بازار آزاد به فروش می رسید و با توجه به این واحدهای تولیدی غیر مشمول به گرید S60 و نبود ماده جایگزین، این واحدها مجبور می شدند یا قسمتی از تولید خود را متوقف کنند یا به خرید این گرید با قیمت های بالا از بازار آزاد اقدام کنند که نتیجه آن افزایش قیمت محصول نهایی برای مصرف کننده نهایی بود.

 

برای آشنایی با روندی که طی شد تا این گرید از انحصار خارج شود با مهندس محسن صفدری، مدیرکل دفتر صنایع غیر فلزی وزارت صمت و مهندس منصور قدیمی، عضو هیات مدیره انجمن لوله و اتصالات پی وی سی به گفت و گو پرداختیم که در ادامه می خوانید:

 

انجمن ملی صنایع پلیمر ایران و انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پی وی سی مسئولان مربوطه را قانع کردند که گرید S60 از حالت اختصاصی خارج شود

 

عضو هیات مدیره انجمن لوله و اتصالات پی وی سی با اشاره به اینکه گرید پی وی سی S60 از حالت اختصاصی خارج شده و تولیدکنندگان لوله و اتصالات هم می‌توانند این گرید را از بورس کالا تهیه کنند، گفت: انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پی وی سی در کنار انجمن ملی صنایع پلیمر ایران توانستند با برگزاری جلسات متعدد مسئولان را قانع کنند که این گرید تنها به چند شرکت داروسازی اختصاص نیابد و سایر تولید کنندگان نیز بتوانند آن را خریداری کنند.

 

مهندس منصور قدیمی در گفت و گو با اینپیا، در خصوص خروج گرید S60 از اختصاص به چند شرکت محدود داروسازی و روند طی شده خاطر نشان کرد: ابتدای این قضیه مربوط به یک سال و نیم گذشته می شود که یکی از پتروشیمی های کشور که به تولید گرید S57 می پرداخت دچار آتش سوزی شد و مصرف کنندگان این گرید نیز به دلیل کاهش عرضه و نبود واردات مجبور شدند S60 جایگزین کنند.

 

وی ادامه داد: اوایل سال 99 این گرید را منحصر به 5 شرکت داروسازی کردند و تولید کنندگان لوله و اتصالات دچار مشکلات زیادی شدند چرا که نه گرید S57 بود نه گرید S60، به همین دلیل به سراغ گرید S65 رفتند که این موضوع مشکلات زیادی را در ساختمان سازی و طرح های عمرانی کشور ایجاد می‌کند.

 

عضو هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران گفت: به همین دلیل هم انجمن لوله و اتصالات و هم انجمن ملی جلسات متعددی با مسئولان مربوطه برگزار کردند.

 

قدیمی خاطر نشان کرد: اگرچه گرید S57 از مرداد ماه وارد خط تولید شد ولی به دلیل نداشتن کیفیت مناسب، پاسخگوی تولید کننده نبود و تولیدکنندگان ترجیح می دادند از همان S65 استفاده کنند ولی S57 مصرف نکنند.

 

این فعال صنعت پلیمر گفت: بسیاری از تولیدکنندگان مجبور شدند خط تولید خود را تبدیل کنند و لوله بدون اتصالات هم که عملا دچار مشکل فروش در بازار می شود.

 

به گفته قدیمی، از آنجا که گرید S60 تتها اختصاص به 5 شرکت دارویی داشت، همه این شرکت ها تمامی مواد عرضه شده را مصرف نمی‌کردند و مازاد آن را در بازار آزاد به فروش می رساندند به این ترتیب در حقیقت آنچه پیش از این توسط بورس کالا به تولیدکننده واقعی داده می‌شد، از طریق برخی از این شرکت ها در بازار آزاد با قیمت های بسیار بالا فروخته می شد.

 

وی افزود: همچنین چندین جلسه با پتروشیمی تولید کننده S57 برای ارتقا کیفیت و استاندارد سازی این گرید برگزار کردیم که البته کیفیت آن بهتر شده اما هنوز به استاندارد نرسیده و طبیعتا S60 در حال حاضر برای تولید اتصالات ترجیح دارد.

 

قدیمی بیان کرد: انجمن ملی صنایع پلیمر ایران و انجمن تولیدکنندگان لوله اتصالات پی وی سی با کمک هم و با پیگیری های متعدد توانستند این موضوع را برای مسئولان جا بیندازند که این گرید از حالت اختصاصی خارج شود و به تولید کنندگان لوله و اتصالات هم داده شود.

 

وی خاطر نشان کرد: این اتفاق از هفته گذشته رخ داد اما چون عرضه ای نبود، هنوز واکنش بازار را مشاهده نکردیم.

 

به گفته قدیمی، این اتفاق در اجرا مشکلاتی دارد و کل سهمیه برخی شرکت ها در مرحله ثبت سفارش تبدیل به اس 60 شده که از طریق انجمن در حال پیگیری است تا مشکلات اداری مربوط به ثبت اصلاح شود.

 

امکان خرید S60 برای تولید کنندگان لوله و اتصالات با پیگیری های انجمن ملی صنایع پلیمر ایران فراهم شد

 

مهندس محسن صفدری، مدیرکل دفتر صنایع غیر فلزی وزارت صمت نیز در گفت و گو با اینپیا با اشاره به فراهم شدن امکان خرید گرید S60 و S65 از بورس کالا توسط تولید کنندگان لوله واتصالات پی وی سی در خصوص مسیر طی شده برای رفع انحصار از پی وی سی گرید اس 60 خاطر نشان کرد: سال گذشته موضوع اختصاص پی وی سی گرید S60 به واحدهای تولید کننده ورق دارویی مطرح و مصارف این گرید با نظر انجمن ملی صنایع پلیمر ایران مشخص شد.

 

مدیر کل دفتر صنایع غیر فلزی وزارت صمت ادامه داد: بر این اساس یک ردیف کالایی مجزا برای گرید S60  ایجاد شد تا در بورس کالا مورد تایید قرار بگیرد.

 

وی افزود: پیش از این تنها 5 واحد تولید کننده روکش قرص حدود 14 هزار تن در سال سهمیه پی وی سی گرید S60 داشتند و این گرید نیز به دلیل محدودیت عرضه و تولید، به این 5 واحد اختصاص داده شد.

 

وی افزود: جلسات مختلفی در کمیته مدیریت تقاضای پتروشیمی برگزار شد که طی این جلسات واحدهای تولید کننده لوله و اتصالات پی وی سی و انجمن ملی صنایع پلیمر ایران درخواست بازگشت این موضوع و فراهم شدن امکان خرید برای واحدهای تولید کننده لوله و اتصالات را مطرح کردند.

 

به گفته صفدری، در سی امین جلسه کمیته مدیریت تقاضای پتروشیمی مشخص شد که بر اساس نامه ارسالی انجمن ملی صنایع پلیمر ایران، واحدهای تولید کننده لوله و اتصالات با کد آیسیک لوله و اتصالات، 20 درصد امکان خرید S60 داشته باشند و 80 درصد امکان خرید S65 داشته باشند.

 

مدیر کل دفتر صنایع غیر فلزی وزارت صمت خاطر نشان کرد: همچنین مقرر شد واحدهای تولید کننده اتصالات که اغلب این واحدها اتصالاتی هستند نیز امکان خرید صد در صدی S60 را داشته باشند.

 

صفدری گفت: واحدهای زیر مجموعه انجمن لوله واتصالات پی وی سی امکان خرید S60 را پیدا کردند و از هفته گذشته امکان خرید برای آن ها در بورس کالا هم فراهم شده است