ریسک ورود به بازار ارز/ دلایلی که کاهش نرخ دلار را تقویت می‌کند

به گزارش اینپیا به نقل از ایبنا، بازار ارز این روزها با نوسان همراه است، از یکسو برخی از سرمایه گذاران بازار سرمایه برای جبران ضرر و زیان این روزهای بورس، گزینه ورود به بازار ارز را انتخاب کرده اند و در طرف دیگر، برخی از مردم از بیم کاهش ارزش پول خود، به یکباره وارد بازار […]

به گزارش اینپیا به نقل از ایبنا، بازار ارز این روزها با نوسان همراه است، از یکسو برخی از سرمایه گذاران بازار سرمایه برای جبران ضرر و زیان این روزهای بورس، گزینه ورود به بازار ارز را انتخاب کرده اند و در طرف دیگر، برخی از مردم از بیم کاهش ارزش پول خود، به یکباره وارد بازار ارز شده اند، اما غافل از اینکه، در ماه های اخیر، همواره شاهد عقب گرد نرخ ارز به ویژه دلار در نقاط حساس بازار بوده ایم و این امر برای افرادی که با نگاه سرمایه گذاری و کسب سود به این بازار آمده اند، جای هشدار دارد. زیرا شاخص ارزی همواره تحت تاثیر قدرت بازارساز قرار دارد و در شرایط کنونی، با توجه به توان بازارساز در سمت عرضه، پیش بینی افت نرخ دلار در نقاط حساس کنونی وجود دارد.

 

بسیاری از کارشناسان معتقدند با توجه به افزایش نسبی صادرات نفت (طبق اطلاعات شرکت تنکرترکرز، صادرات نفت ایران در سپتامبر افزایش یافته و بین ۴۰۰ هزار تا ۱.۵ میلیون بشکه در روز قرار دارد) و همچنین بازگشت رونق به صادرات غیر نفتی در دوران کرونا، چشم انداز افزایش درآمدهای ارزی و بازگشت ارز به چرخه اقتصادی، بیش از هر زمان دیگری، مثبت است. روندی که بر کاهش نرخ ارز اثر مثبت خواهد داشت.

 

دکتر وحید شقاقی شهری، عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی و کارشناس مسائل اقتصادی نیز اخیرا در گفتگویی پیش بینی کاهش نرخ دلار را داشته و معتقد است صادرات نفت به میزان ۵۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه باز خواهد گشت و صادرات غیرنفتی که به دلیل شیوع ویروس کرونا در بهار ۹۹ بین ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش یافته بود، با کنترل این ویروس دوباره به روند عادی خود بازخواهد گشت. این دو مورد می‌تواند جریان ورودی ارز به کشور را افزایش دهد و قیمت دلار را از نرخ های کنونی کاهش دهد.

 

اما آنچه در این شرایط اهمیت به سزایی دارد، توان بازارساز برای حضور پُرقدرت در بازار ارز است. بازاری که همواره با افزایش عرضه از سوی صرافی های بانکی و مجاز و همچنین بازگشت ارزهای صادراتی، روند نزولی را در پیش گرفته است و در این میان، افرادی که برای حفظ ارزش پول و کسب سود، تمام نقدینگی خود را به این بازار آورده اند، با شروع روند نزولی نرخ دلار، متضرر می شوند.

 

در حال حاضر، دلار در نقطه حساسی قرار دارد و به دلیل افزایش عرضه سنگین ارز، بسیاری از معامله گران در موقعیت فروش قرار گرفته اند. اما در این شرایط برخی افراد بدون توجه به این تحولات و هشدارهای کارشناسان، وارد بازار می شوند و با ضرر و زیان معناداری مواجه خواهند شد که جبران ناپذیر است.

 

آنچه همواره مورد تاکید بوده، ریسک بالای سرمایه گذاری در بازار ارز است. بازاری که در این سال ها با عقبگرد و ریزش، ناآشنا نیست. به عنوان نمونه مهرماه ۹۷، نرخ دلار از کانال ۱۹ هزار تومانی در عرض چند روز، به نقاط بسیار پایین تر حرکت کرد و حالا در این شرایط، دوباره هشدار کاهش نرخ دلار از سوی کارشناسان و سیاست گذاران شنیده می شود.