گزارش نمایشگاه PLAST INDIA 2018

به گزارش اینپیا، هیات تجاری ایران شامل دو گروه بود که گروه اول 17 تا 20 بهمن و گروه دوم 20 تا 24 بهمن در کشور هندوستان حضور داشتند. اینجانب در گروه اول این هیات تجاری به همراه مهندس صفایی، مهندس شاکری و 40 نفر دیگر از صنعتگران، دبیران انجمن های تخصصی و نمایندگان اتحادیه ها […]

به گزارش اینپیا، هیات تجاری ایران شامل دو گروه بود که گروه اول 17 تا 20 بهمن و گروه دوم 20 تا 24 بهمن در کشور هندوستان حضور داشتند. اینجانب در گروه اول این هیات تجاری به همراه مهندس صفایی، مهندس شاکری و 40 نفر دیگر از صنعتگران، دبیران انجمن های تخصصی و نمایندگان اتحادیه ها دو روز در شهر احمد آباد حضور داشته و از این نمایشگاه بازدید کردیم.

 

سطح نمایشگاه بسیار عالی بود. حضور غرفه داران خارجی از کشور های آلمان، اتریش، ایتالیا، چین و … در نمایشگاه قابل توجه بود. بزرگترین برندهای و معروف در زمینه ماشین آلات، تجهیزات، مواداولیه و …. همگی در سالن 7 نمایشگاه حاضر بودند. طبق اعلام مسئولین این نمایشگاه، در روز اول و دوم 66000 بازدید کننده داشت.

 

 

در سالن 11 این نمایشگاه برای تمام هیات های تجاری از سراسر دنیا (از جمله انجمن ملی) غرفه ای در نظر گرفته شده بود که در ساعات مشخص شده ای باید در غرفه حضور داشته و پذیرای بازدید کنندگان برای جلسات B2B بودند. برنامه ریزی ها بسیار دقیق و منظم بود و حتی ساعات مشخص شده از قبل از سفر در ایمیل برای افراد ارسال شده بود.

 

هماهنگی های قبلی جهت جلسات B2B یک ماه قبل از سفر چندین بار از طریق ایمیل پیگیری و هماهنگ شده بود. اینجانب بهمراه مهندس صفایی در غرفه انجمن ملی حضور داشته و پذیرای هیات ایرانی و سایر بازدید کنندگان محترم بودیم. همچنین کارتها و بروشورهای معرفی انجمن در غرفه مذکور ارائه و نیز در سایر سالن های نمایشگاه به دست تولیدکنندگان، مجلات هندی و… رسانده شد.

 

در هیات تجاری گروه اول افراد توانستند به خواسته ها و انتظاراتشان از این نمایشگاه دست پیدا کنند. تعدای از افراد جلساتی را هماهنگ کرده و طی آن مذاکراتی انجام دادند که منجر به قراردادهایی شد. تعدادی از افراد از کارخانجات غرفه داران بازدید نمودند. و به صورت کلی می توان گفت آنهایی که با هدف مشخص آمده بودند به راحتی و با نظم و برنامه ریزی مشخص به اهداف خود رسیدند و از این نمایشگاه به نحو احسن بهره بردند.

 

از جمله اینجانب که در روز اول نمایشگاه جلسه ای را با انجمن پلاستیک هند AIPIA (All India Plastic Industries Association) هماهنگ و برگزار کردیم.

 

در این جلسه رئیس، نائب رئیس و دبیر اجرایی این انجمن حضور داشته و از برگزرای این جلسه بسیار استقبال نموده و ابراز خرسندی نمودند. در این جلسه صحبت های مفصلی درخصوص ساختار انجمن، اعضا، خدمات، نقش در سیاست و … انجام شد.

 

در شب دوم این سفر برای 1000 تاجر از سراسر دنیا مهمانی ترتیب داده شده بود. در این ضیافت بهترین و معروفترین هنرمندان کشور هند برنامه های مفرهی را برگزار نمودند که برای تجار بسیار جذاب بود.

 

پذیرایی از این تعداد هیات تجاری بدون هیچ گونه خلائی و به بهترین شکل انجام شد و به صورت کلی میتوان گفت کشور هند به بهترین شکل از هیات های تجاری پذیرایی کرده و برای سفر آنان بسیار خوب و دقیق برنامه ریزی کرده بود و برای نشان دادن قدرت این نمایشگاه هزینه زیادی پرداخت کرد.

 

قابل ذکر است کاستی هایی نیزدر خلال این سفر مشاهده شد ولی در مقایسه با زحماتی که کشور هند برای هیات های تجاری کشیده بود قابل چشم پوشی است ضمن اینکه عمدتا برنامه ریزی های سفرهای این چنینی بدون نقص نیست.

 

این گزارش مربوط به گرو اول هیات ایرانی است، اما گروه دوم شاهد سوء برنامه ریزی در سفر بودند. رفت و آمد ایشان به احمدآباد و رسیدن این هیات به شهر مذکور به سختی و با 16 ساعت در اتوبوس و قطار نشستن همراه بود. درنتیجه بازدید ایشان از نمایشگاه با خستگی فراوان انجام شد، و به تبع آن، این هیات محترم نتوانستند به خوبی به اهداف برنامه ریزی شده خویش برسند.

 

ضمن اینکه پذیرایی مناسب و درخور شان این هیات تجاری، صورت نگرفت. این این امر باعث تاسف بسیار شد و میتوان گفت بزرگترین نقطه ضعف این نمایشگاه بود که البته به نظر می رسد که این مشکلات ناشی از سوء مدیریت در برنامه ریزی های طرف ایرانی مسئول این هیات تجاری بوده که نتوانسته برنامه ریزی مناسبی در رزرو بلیط، پذیرایی و… انجام دهد.

 

تهیه و تنظیم: فرزانه علیرضایی
دبیر انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر ایرا