قصه روند تغییرات قیمت جهانی مواد اولیه در سالی که گذشت

بررسی نمودار های ارائه شده از گروه محصولات پلیمری در بازارهای جهانی طی یک ساله گذشته نشان از آن دارد که بسیاری از این گروه ها پس از رشد محسوس در دو ماه گذشته حالا به قیمت های مشابه سال اخیر خود نزدیک شده اند. اما چرا؟ پس از افت محسوس قیمت محصولات پتروشیمیایی به […]

بررسی نمودار های ارائه شده از گروه محصولات پلیمری در بازارهای جهانی طی یک ساله گذشته نشان از آن دارد که بسیاری از این گروه ها پس از رشد محسوس در دو ماه گذشته حالا به قیمت های مشابه سال اخیر خود نزدیک شده اند. اما چرا؟

پس از افت محسوس قیمت محصولات پتروشیمیایی به جهت گسترش ویروس کرونا و توامان با آن افت نرخ نفت و رخت بستن تقاضا از بازار از سال 2019 تا 2020، حالا نزدیک به یکسال است که با گسترش سطح واکسیناسیون جهانی و کم اثر شدن کووید 19 شرایط بازارهای جهانی روی مدار صعودی قیمتی قرارگرفته اند. در این میان افزایش بی رویه بهای نفت و رسیدن به نرخ بالای 130 دلاری هم، همه گزینه های صعود یکپارچه قیمت ها را مهیا ساخت، تا محصولات پتروشیمیایی به بالاترین نرخ خود طی 8 سال گذشته در پایان سال 2020 برسند. این مسیر تداوم داشت تا جایی که به بهانه جنگ اکراین و روسیه، افت ارزش واحدهای مالی که به جهت تورم ایجاد شده به خصوص در ترکیه و از جمله ایالت متحده و به واسطه آن ها کاهش نسبی سطح تقاضا، حالا هفته هاست که قیمت محصولات روی نوار نزولی پیش می روند و این به نحوی که در بسیاری از گروه محصولات به نرخ مشابه سال گذشته و حتی پایین تر از آن هم نزدیک شده ایم. در فصل پرتقاضای بسیاری از محصولات پلیمری، قرارگیری در این فاز کاهشی و عدم استقبال خریدران نشان دهنده امیدواری به افت نرخ بیشتری است که به نظر میرسد با شرایط موجود تداوم داشته باشد.اگر بخواهیم شرایطی که تقویت کننده مسیر کاهشی قیمت محصولات پتروشیمیایی هستند نام ببریم در وهله اول باید به قرنطینگی شهرهای بزرگ چین و بسته شدن و کند شدن بسیاری از بنادر شرق آسیا اشاره کرد که بیشترین تاثیر را بر روند قیمت های فعلی گذاشته است. پس از آن میتوان از مشکلات حمل و نقل و لجستیک و ادامه جنگ اکراین و روسیه و اثرات آن نام برد که همگی به تقویت این فضای کاهشی کمک خواهند کرد.

اطلاعات تکمیلی در فایل زیر

دانلود پی دی اف