در نشست خبری دومین همایش توسعه صادرات صنایع پلیمری مطرح شد:

همایش توسعه صادرات صنایع پلیمری به دنبال فرهنگ‌سازی در صادرات

در بخش دیگری از این نشست، دکتر برمک قنبر پور با تاکید بر اینکه باور غلطی وجود دارد که صادرات محصولات پلیمری با صادرات محصولات پتروشیمی قابل‌ملاحظه نیست، اظهار کرد: محصولات پتروشیمی بخشی بالادستی است و بخشی نیز مواد اولیه پلیمری است.

 

دبیر علمی دومین همایش بین‌المللی توسعه صادرات صنایع پلیمری گفت: همایش توسعه صادرات صنایع پلیمری به دنبال فرهنگ‌سازی در صادرات و بروزرسانی استراتژی‌های صنایع برای ورود به بازارهای خارجی است .

به گزارش اینپیا؛ نشست خبری دومین همایش توسعه صادرات صنایع پلیمری و مراسم تقدیر از صادرکنندگان پویا صبح امروز برگزار شد. در این نشست، دکتر رضا توفیقی، دبیر علمی دومین همایش بین‌المللی توسعه صادرات صنایع پلیمری با تاکید بر اینکه صادرات رمز موفقیت واحدهای تولیدی است، افزود: همایش توسعه صادرات صنایع پلیمری در واقع نوعی فرهنگ‌سازی است و صادرات رمز موفقیت بنگاه‌های اقتصادی در تمام صنایع است. از سوی دیگر باید گفت صادرات مزایای متعددی ایجاد می کند که از طریق آن می توان نحوه حضور در بازارهای خارجی را بهتر تنظیم کرد و به دنبال آن در بازارهای داخلی هم بهتر عمل کنیم. با مزیتی که از منظر شناخت بازارهای صادراتی ایجاد می‌شود، در بازارهای داخلی نیز فعال می‌شویم و این اتفاق بهای تمام شده کالا را کاهش می‌دهد که مزیت اقتصادی بزرگی با خود به همراه دارد.
وی ادامه داد: یکی از مزیت‌های صادرات، مزیت مقیاس است و مزیت دیگر آن تراز ارزی است که برای واحدهای تولیدی به خصوص در کشورهای دارای نوسان نرخ ارز ایجاد می‌کند. یکی از موارد استفاده از ارز حاصل از صادرات تامین نیازهای ارزی واحد صادراتی است و کمک می‌کند واحد تولیدی خود را در برابر نوسانات نرخ ارز مصون نگه دارد.
توفیقی تاکید کرد: با توجه به پتانسیل صنعت پلیمر، تا حدود زیادی از خوراک موردنیاز صنایع پلیمر در داخل کشور و توسط مجتمع‌های پتروشیمی تامین می‌شود.
وی با اشاره به اینکه در تلاشیم تا سرمایه‌گذاری صادرات محور را توسعه دهیم، گفت: با این کار بخش قابل‌توجهی از ارزش افزوده را درون اقتصاد کشور حفظ می‌کنیم که تولید ناخالص کشور را افزایش می‌دهد و این موضوع رفاه را به دنبال دارد.
دبیر علمی همایش بین‌المللی صادرات صنایع پلیمری افزود: هدف نهایی در این همایش این است که فضای فرهنگ‌سازی برای توجه بیشتر به امر صادرات ایجاد شود. از سوی دیگر در کنار معرفی بازارهای هدف، راه‌های دسترسی به بازارهای هدف هم مطرح می‌شود. باید توجه کرد که ورود به بازارهای خارجی با صادرات یکی نیست و صادرات فقط یکی از راه‌های ورود به بازارهای خارجی است، از همین رو در همایش صادرات استراتژی‌های ورود به بازارهای خارجی معرفی می‌شود.
توفیقی ادامه داد: در این همایش اطلاعات مربوط به بازارهای مختلف به روز شده و آخرین رویکردهای موجود در دنیا به مخاطبان ارائه می‌شود.
وی ادامه داد: ورود به بازارهای کشورهای آفریقایی یکی از اولویت‌های انجمن پلیمر برای صادرات است. و همچنین سایر کشورهای مدنظر در این همایش کشورهای حوزه اوراسیا، کشور های عربی و پاکستان است.

صادرات ٣میلیارد و ٣٢٠ میلیون دلاری مستقیم و غیرمستقیم صنایع پلیمری در سال گذشته

در بخش دیگری از این نشست، دکتر برمک قنبر پور با تاکید بر اینکه باور غلطی وجود دارد که صادرات محصولات پلیمری با صادرات محصولات پتروشیمی قابل‌ملاحظه نیست، اظهار کرد: محصولات پتروشیمی بخشی بالادستی است و بخشی نیز مواد اولیه پلیمری است.
وی افزود: با توجه به این مورد، صادرات محصولات پلیمری در مقایسه با مواد اولیه قابل قبول است و صادراتی که از مسیر محصولات پلیمری اتفاق افتاده کمتر از محصولات پتروشیمی نبوده است.
قنبرپور ادامه داد: هرچقدر در مسیر تکمیل زنجیره ارزش محصولات پلیمری حرکت کنیم، تولید ارزش افزوده بیشتر، افزایش تولید ناخالص داخلی، رشد اشتغال و بهبود وضعیت اقتصادی کشور است.
وی با بیان اینکه باید این زنجیره تکمیل شود و هر چقدر از صادرات مواد اولیه کم کنیم و محصولات پلیمری را افزایش دهیم، به نفع کشور خواهد بود.
عضو هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران با اشاره به صادرات مستقیم صنایع پلیمر گفت: این صنعت در سال گذشته با یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار سهم صادرات صنایع تکمیلی پلیمری و ۲ میلیارد و ۷۰ میلیون دلار صادرات غیرمستقیم یکی از پیشتازان در حوزه صادرات صنایع غیرنفتی بوده و همچنین فعالیت حدود ۸ هزار واحد صنعتی چرخ این صنعت ارزآور را به گردش درآورده است.
وی تاکید کرد: مجموع صادرات مستقیم و غیرمستقیم صنایع پلیمری در سال  گذشته ۳ میلیارد و ۳۲۰ میلیون دلار بوده است که در مقایسه با سال ۹۹ رشدی ۲۳ درصدی را به ثبت رسانده است.
قنبرپور با اشاره به اینکه سهم ارزآوری صنایع پلیمر از صادرات غیرنفتی بخش صنعت ۷۳ درصد بوده است، گفت:  کل صادرات غیرنفتی ایران در سال گذشته ۴۸ میلیارد دلار بوده که سهم صنایع پلیمری از کل صادرات غیرنفتی ۷ درصد برآورد می‌شود.
وی افزود: در حالی که مجموع مواد اولیه وارداتی و خوراک عرضه شده در بورس حدود ۵ میلیون تن است که نشان می‌دهد ۸ میلیون تن ظرفیت خالی در این صنعت وجود دارد.
همچنین مسعود جمالی، دبیرکل همایش توسعه صادرات صنایع پلیمری و رییس کمیسیون صادرات انجمن ملی پلیمر با اشاره به اینکه در سال گذشته رشد صادرات محصولات پلیمری اتفاق افتاده است، گفت: این رشد از ۹ درصد تا ۷۵ درصد در گروه‌های مختلف بوده است.
وی افزود: یکی از بازارهای هدف کشورهای اوراسیا، کشورهای عربی و پاکستان است.
به گزارش اینپیا؛ دومین همایش بین‌المللی توسعه صادرات صنایع پلیمری چهارم مردادماه امسال با همکاری اتاق بازرگانی اصفهان، در این شهر برگزار خواهد شد.
این همایش در کنار همفکری و هم‌افزایی برای تغییر در راهبُردهای صادرات، شناخت بازارهای هدف صادرات را نیز به دنبال خواهد داشت.