دکتر محمد خزاعی:استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی برای توسعه تجارت

دکتر محمد خزاعی، دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی ICC در سخنرانی خود به موضوع «استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی برای توسعه تجارت» پرداخت. وی در ابتدا به مشکلاتی که پیش روی صادرات ایران وجود دارد پرداخت و گفت: مسائلی مانند برنامه‌ریزی‌های کلان نامناسب اقتصادی که حتی گاهی با صادرات در تضاد است، تحریم‌ها و… سبب […]

دکتر محمد خزاعی، دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی ICC در سخنرانی خود به موضوع «استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی برای توسعه تجارت» پرداخت.
وی در ابتدا به مشکلاتی که پیش روی صادرات ایران وجود دارد پرداخت و گفت: مسائلی مانند برنامه‌ریزی‌های کلان نامناسب اقتصادی که حتی گاهی با صادرات در تضاد است، تحریم‌ها و… سبب می‌شود که ایران سهم بسیار ناچیزی از صادرات مصنوعات پلیمری در جهان داشته باشد. از سوی دیگر، عدم شناخت ما از مسائل بین‌المللی عامل بسیار مهمی است که مانع صادرات کشور است. هم در بخش خصوصی و هم در بخش دولتی ما با عدم شناخت کافی از وضعیت خارجی و بین المللی مواجهیم. اشراف و آشنایی با قاعده بازی در صحنه بین‌المللی و پذیرش سیستم جهانی اقتصاد نکته بسیار کلیدی و مهمی است.
وی ادامه داد: بعد از جنگ‌ جهانی اول که دنیا شروع به ارتباط تنگ‌تر در حوزه های مختلف حرکت کرد، اقتصاد جهانی به سمتی رفت که به حالت فراملی تبدیل شده است. انواع سازمان‌های جهانی اقتصادی از جمله بانک جهانی و… پدید آمدند. این تغییرات، اقتصاد را جهانی کرده‌اند. ما اگر اشراف لازم را پیدا نکنیم تا پنج سال آینده جایگاه بسیار نازل‌تری خواهیم داشت چرا که وضعیت تکنولوژیک با سرعت بسیار زیادی در حال تحول و پیشرفت است و منتظر ما نمی‌ماند.
دکتر خزاعی در مورد ICC گفت: اتاق بازرگانی بین‌المللی برای تعیین قوانین و مقررات، رویه‌های تجاری و حقوقی تجاری و… به وجود آمد. اتاق‌ بازرگانی و شرکت مهمی وجود ندارد که عضو ICC نباشد. به همین دلیل قواعد ICC لازم الاجرا شده است.
وی تاکید کرد: برای پیشبرد چرخ اقتصاد ما نیاز به شناخت داریم. ما باید وضعیت جهانی، ظرفیت‌های بین‌المللی و فرصت‌های مختلف جهانی را بشناسیم.